Австралија, Т2: Алонсо најбрз на вториот тренинг

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Фернандо Алонсо беше најбрз на вториот тренинг за Големата награда на Австралија, овој пат тој беше единствен со круг побрз од 1 минута и 19 секунди, оставајќи го Шарл Леклер на 4,5 десетинки зад себе.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Макс Верстапен постави 3то време со над 6 десетинки побавен круг од Нандо, Расел беше ерчиси 8 десетинки ад Алонсо, а Карлос Саинз постави 5то време со две стотинки побавен круг од Мерцедес.

Естебан Окон и Алпин беа 6ти со 3 стотинки заостаток зад Ферари, а Чеко Перез беше 7ми со 1,2 секунди побавен круг од Астон Мартин. Ландо Норис, Нико Хулкенберг и Пјер Гасли беа последни во топ 10.

Логан Сарџент имаше проблеми и не возеше, а Алекс Албон и Кевин Магнусен имаа над 2 секунди заостаток.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Домашниот возач Оскар Пиастри беше најактивен со 24 кругови, додека Лелкер и де Врис имаа едноцифрен број обиколки.

Image

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ