Австрија: Викендов може да очекувате …

Што можеме да очекуваме кога Ф1 ќе се врати на патеката Ред Бул Ринг за Големата Награда на Австрија, деветта трка од сезоната и воедно вториот Спринт викенд од 2023?

Макс Верстапен има доминантно водство пред тимскиот колега од Ред Бул, Серхио Перез, по уште една победа на Гранд При на Канада, каде што Мексиканецот успеа да заврши само шести.

Се чини дека битката зад Ред Бул ќе се засилува, но со помалку време за тренинг овој викенд, дали може да дојде до изненадувања?

Верстапен да освои емотивна победа за Ред Бул

Возвишената форма на Верстапен го доведе до навидум недостижна предност од 69 поени пред тимскиот колега од Ред Бул, Перез.

Со оглед на тоа што битката за титулата најверојатно веќе е завршена, фокусот може да се сврти кон индивидуални пресвртници во текот на сезоната, а неговиот рекорд од 15 победи во една сезона минатата година, најверојатно во опасност, откако освои шест победи од првите осум трки оваа година.

Ред Бул се враќа на патеката носејќи го своето име за прв пат по смртта на ко-основачот Дитрих Матешиц овој викенд. Австриецот почина за време на викендот за Големата Награда на САД минатата година.

Оттука, победата би била емотивна прилика за целиот тим да се врати на домашен терен, а големата поддршка на Верстапен ќе ги надополни церемониите. Со сегашната форма, би било тешко да се обложите против Холанѓанецот.

Отворена битка за второто место

Додека формата од Канада покажува дека Фернандо Алонсо е пред Луис Хамилтон и двете Ферари, може да се направи аргумент кој сугерира дека Скудерија имале најсилно темпо на трка пред Астон Мартин и Мерцедес.

Тоа би било голема промена во формата, со оглед на тоа што Ферари се мачи со абењето на гумите од почетокот на сезоната и покрај тоа што импресионираше во квалификациите.

Мерцедес направи чекор напред со својот пакет за надградба додаден во Монако, додека Астон Мартин има свое ажурирање кое се надева дека ќе го поведе тимот поблиску кон Ред Бул.

Она што го обезбедуваат подобрувањата се изгледите за примамлива битка за второто место во поредокот на конструктори и за овој викенд и за остатокот од сезоната.

Албон да ја продолжи битката за Вилијамс

Возач на денот во Канада беше Алекс Албон кој целосно ги искористи надградбите на Вилијамс за да заврши на седмото место и да освои вредни поени.

Тимот со седиште во Гроув заостанува со оглед на недостатокот на инфраструктура во нивната фабрика, за која тимскиот шеф Џејмс Воулс истакна дека е застарена веќе 20 години.

Но, Албон постојано ја надминува својата машинерија откако се приклучи на Ф1 гридот минатата сезона и сега кога се преземени чекори со најновиот пакет, позитивноста почнува да се шири.

Австриското Гранд При претставува уште една златна можност за поени со долгите правци, мал број свиоци и кратка патека што веројатно ќе одговараат на Вилијамс, како и во претходните сезони.

Секој понатамошен бод по седмото место последен пат ќе се смета за бонус бидејќи тимот продолжува да се надоградува како екипа од средниот ред.

Последна шанса за Де Врис

Ако Ник де Врис веќе не беше под доволен притисок по тешкиот почеток на неговата дебитантска година во Ф1, критиките во јавноста од неговата сопствена екипа нема да бидат корисни.

Но, советникот за моторспорт на Ред Бул, Хелмут Марко, изјави дека Кристијан Хорнер не го сака Холанѓанецот во АлфаТаури и дека тимскиот шеф на Ред Бул се докажува дека е во право.

Во посебно интервју завршено пред трката овој викенд, Марко сугерираше дека хиерархијата ќе бара алтернативи за 2024 година.

Де Врис е еден од двајцата возачи кои немаа постигнато поен оваа година заедно со новодојдениот Логан Сарџент и додека тимскиот колега Јуки Цунода постигна само два поена, формата на јапонскиот возач беше многу посилна, додавајќи дополнителен притисок врз поранешниот светски шампион во Формула Е.

Несомнено е дека силна трка за Де Врис на домашен настан на Ред Бул ќе биде огромна помош.

Спринт изненадувања

Вториот Спринт викенд од сезоната пристигнува на патека што го вкуси алтернативниот формат минатиот период и прикажа прилично голем спектакл.

Со само еден тренинг пред квалификациите во Петок, потоа посебни квалификации за Спринт во Сабота, има многу простор за некои изненадувања да се фрлат во комбинација.

Во Азербејџан, Шарл Леклер ја прекина доминацијата на Ред Бул во квалификациите за да ја освои пол позицијата, при што Верстапен беше нападнат од Џорџ Расел во спринтот, а Перез ги освои победите во двата дена.

Ако тие резултати и спектаклот од минатогодишниот настан за Големата Награда на Штаерска можат да се спојат, со оглед на некои битки изминатиов период, тогаш би можеле да бидеме сведоци на неверојатен викенд.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ