0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Азербејџан, Т1: Перез продолжи онаму каде што застана во Монако

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Серхио Перез од Ред Бул го постави најбрзото време па воведните 60 минути од Големата награда на Азербејџан низ улиците на Баку, две недели откако испорача победа за тимот во Монако.

Нешто повеќе од десетинка зад мексиканецот беше Шарл Леклер, додека неговиот конкурент за титула, МАкс Верстапен, заостна две десетинки зад Ферари. Карлос Саинз постави 4то време со две десетинки побавен круг од Макс, а половина секунда од Чеко. Интересно,  возачите на Ферари беа единствени кои дури три од четирите серии одработени за 60те минути во Баку го возеа на најтврдиот хард, додека сите останати користеа медиум и софт.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Фернандо Алонсо постави 5то време, но заостана 1,1 секунда од најбрзото на Ред Бул, а беше десетинка побавен од седумкратниот првак од Мерцедес, Луис Хамилтон. Јуки Тсунода беше 7ми и заостана само три стотинки зад Хамилтон, додека Џорџ Расел беше само 9 илјадити делови од секундата зад него. Пјер Гасли и Естебан Окон беа последни во топ 10 на првата сесија.

Мик Шумахер успеа да извозе само три инсталациски кругови пред да истекува масло од неговиот Хаас по што мораше да ја прекине сесијата, додека Николас Латифи извозе 7 кругови пред да му се исклучи моторот.

Пјер Гасли и Јуки Тсунода беа најактивни со по 25 кругови.

Image

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Алонсо: Верстапен е чекор пред сите годинава

Фернандо Алонсо смета дека конкурентите за овогодишната титула возат неверојатно добро, но дополни и дека Макс Верстапен...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...