Албон се надева на пресврт за Вилијамс во стилот на Мекларен

Возачот на Вилијамс смета дека двата тима преминуваат од послаби екипи до кандидати за подиум во иднина.

Александар Албон се надева дека Вилијамс може да направи сличен пресврт во форма како Мекларен и Астон Мартин во Формула 1.

Британско-тајландскиот возач успеа да заврши пред двата тима на неодамнешното Италијанско ГП, за да заврши седми откако Ландо Норис не успеа да го претекне поради неговата супериорна брзина во права линија.

Откако ги виде и Мекларен и Астон Мартин како ги претвораат своите болиди во предизвикувачи за подиумот во втората година од сегашните регулативи, Албон верува дека неговиот тим може да следи сличен пат со правилна инвестиција во ресурси.

На прашањето дали е фрустрирачки да се види нивниот напредок, Албон изјави:

Не е фрустрирачки, чисто затоа што кога гледате во нас и гледате во Мекларен, тоа е вид на скок што сакате да го направите.

Размислете колку време навистина им требаше да го направат тој скок?

Мекларен навистина не донесе соодветна надградба цела година до Силверстон. Тоа мора да беше речиси една година во изработка.

Астон, тие ја жртвуваа речиси цела минатата година за да го направат тој чекор за почетокот на оваа година, така што треба да направите вакви долгорочни решенија.

ФВ45 е многу потежок на своите гуми во споредба со другите болиди со кои се натпреварува, што беше нешто што тимот најмногу го доживеа на Гранд При на Белгија.

Албон верува дека ова е една од главните карактеристики на неговиот болид, за која се надева дека тимот може да го подобри на краток рок.

Имаме карактеристична особина во нашиот болид веќе неколку години, пред да му се приклучам на тимот – рече Албон.

Во моментов, станува повторливо кога зборуваме за болидот, бидејќи на крајот од денот постојано ги кажуваме истите работи, истите ограничувања.

Значи, мојата улога повеќе за следната година е колкав чекор можеме да направиме.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ