Алези: Јуниорските серии немаат смисла

Синот на Жан Алези, Џулијано, ги напушти европските серии и замина во Јапонија бидејќи има повеќе шанси за него. 

Џулиано Алези беше Формула 2 возач кога доби отказ од Ферари академијата. Сега се трка во Супер Формула и Супер ГТ во Јапонија. 

Во Европа, Формула 1 тимовите имаат програми за развој на млади таленти, но проблемот се парите. Четири возачи во Формула 1 денес се синови на милионери.

Во Јапонија има тренинг програми и тие имаат повеќе смисла. Главниот проблем е во Европа. Тука беше Мазепин, Норис, Латифи и Строл. Парите се најважни за вашите перформанси – посочи поранешниот пилот на ферари.

Тој откри дека доколку имал два милиони евра ќе продолжел син му во Формула 2. 

Потребни се многу пари за напредок и тоа е неприфатилив систем за нас. 

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ