Алонсо донираше за здравствените работници

Шпанецот Фернандо Алонсо се приклучи во борбата против коронавирусот со доста голема донација кон тие што се во првите борбени редови.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Пандемијата на Ковид-19 принуди многу земји да направат карантин откако бројката на починати како последица на вирусот порасна на 39.000.

Претходно Формула 1 тимовите се здружија да помогнат во развој на опрема за борба со вирусот кој ги напаѓа белите дробови.

Сега Алонсо се приклучи со донација од 4,000 сета заштитна облека и 300,000 заштитини маски за здравствените работници. Тој служи како амбасадор на УНИЦЕФ.

Алонсо сепак е оптимист дека ќе започне сезоната во ИндиКар оваа година со двојна трка во Детроит за два месеци.

Тешко е да се замисли дека 30 мај ќе биде првата трка во новиот календар, Но се надевам дека тоа ќе се случи. Моите планови се да се подготвам за Шарлот со неколку сесии и подоцна започнуваат припреми за Инди 500. Се надевам дека се ќе се случи во Август.

Со Мекларен се обидуваме да видиме што ќе се случи со новиот календар и ќе имаме неколку симулации со Шевролет. ВО моментов чекаме да видиме што ќе се случи како и сите. Чекаме дома и тренираме напорно.

НАЈНОВО

Стаинер: Иднината на Хаас не зависи од ограничениот буџет

Тимскиот шеф на Хаас, Гунтер Стаинер, вели дека сопственикот на тимот Џин Хаас, ќе одлучи дали да остане или да замине од...

популарно

Ферари со 20 “коњи“ повеќе во Австрија

Ферари цели да покаже посилен мотор уште на првата трка на Ред Бул Ринг во Австрија каде италијанците ќе донесат мотор со 20 коњски...