Алонсо: Не очекува многу работа по нарушените сесии

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Фернандо Алонсо призна дека Астон Мартин има уште многу работа пред трката за Големата Награда на Австралија овој викенд, по нарушените тренинг сесии денеска.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Алонсо беше најбрз на попладневната сесија со време од 1:18.887 секунди, поставено пред да се засили дождот и ги направи побрзите кругови невозможни бидејќи тимовите се префрлија на интермедиа гуми. Неговото време не беше толку брзо како што мина Макс Верстапен на првиот тренинг, кој исто така беше прекинат, во овој случај со две црвени знамиња, поради дефект на ГПС системот и дефект за Вилијамс болидот на Логан Сарџент.

Но и покрај одвлекување на вниманието, Алонсо е задоволен од тоа како поминал денот додека се обидува да заврши овој викенд на подиумот трета трка по ред.

Беше добар петок за нас и убаво беше што се вративме во Австралија. Во Т1 се концентриравме на некои тест ставки и непречено ја поминавме нашата програма.

Попладнето очигледно беше под влијание на дождот, така што има уште малку работа утре. Треба да дознаеме повеќе за гумите и долгорочното темпо на болидот бидејќи немаше многу време за тоа денес.

Додека сите возачи продолжија да возат дури и откако дождот ја натопи патеката со цел да се почувствува како се справуваат интермедиа во 2023 година, Алонсо се надева дека утре ќе има суви услови што ќе им овозможат на сите да ги изведат своите програми.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Неговиот тимски колега Ленс Строл имаше интересно попладне со неколку инциденти и беше само 16ти најбрз во Т2 откако беше на 10то место во првата сесија.

Болидот се чувствуваше добро и го искористивме Т1 за тестирање на различни нови делови, што ни дава многу податоци за да ги разгледаме оваа вечер додека продолжуваме да учиме за AMР23 – вели Строл.

Не поминавме онолку кругови колку што би сакале за време на Т2 поради дождот, но тоа е нешто со кое сите тимови ќе се мачат, па мислам дека не става во неповолна положба за викендот што следи.

За среќа, времето изгледа дека ќе се подобри утре, но денес беше прилично непредвидливо, така што никогаш не се знае!

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ