0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Алонсо се уште ја сакал Формула 1 и кога заминал во 2018 година

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Фернандо Алонсо откри дека само затоа што ја напуштил Формула 1 во 2018 година, тоа не значи дека немал љубов кон спортот.

Шпанецот реши да замине на крајот на сезоната во 2018 година по уште една година заглавен во битката на средината на теренот со Мекларен, притоа придвижуван од моторите на Рено по мизерниот период со Хонда. Двократниот светски шампион навистина кажа пред неговото заминување и после тоа дека се разочарал од Формула 1, со можности за успех кои се движат од многу мали до никакви.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Но, разочарувањето на Алонсо не отиде дотаму што целосно се заљуби во врвот на моторспортот.

Не дека не бев заљубен во Формула 1, но чувствував дека губам време во кариерата во тој момент во Формула 1.

Немав шанса да се борам за победи, да се борам за подиуми, но почувствував дека ја имам оваа можност и овој привлечен предизвик да пробам нешто поинаку.

Значи, мислев дека е вистинското време во 2018 година, па дури и пред тоа. Ако погледнам наназад на мојата кариера, можеби 2015 или 16 година беа уште подобри.

Ја немате кристалната топка и знаете што ќе се случи во 2017 или 2018 година, така што секогаш се надевате дека ќе добиете шанса да се борите за поголеми работи.

Но, бев убеден дека во 2018 година беше вистинскиот момент да пробам нешто поинакво. Дури и ако сè уште ја сакам Формула 1, имав други работи во мојата глава во тоа време.

Алонсо рече дека неговата глава веќе се полни со идеи за тоа кои други моторспортски предизвици сака да ги испроба, а напуштањето на Формула 1 е само обид да се изгребе тоа чешање.

Мислам дека ми требаа различни предизвици во тоа време во мојата кариера. Бев во искушение од Ле Ман, го направив Инди 500 во 2017 година една година пред да престанам.

Ги имав сите овие предизвици во мојата глава за да се натпреварувам во различни категории и да се предизвикувам себе си против некои други врвни возачи во други дисциплини во мотоспортот и да се предизвикам себеси дали можам да се покажам добро во различни типови на мотоспорт.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Хакинен го пофали извонредниот Алонсо

Фернанд Алонсо ја започна својата Формула 1 кариера истата година кога Мика Хакинен се пензионираше, но финецот...

Окон сака Алонсо да остане во Алпин

Естебан Окон потенцираше дека би сакал Алпин да го продолжат договорот на неговиот колега, Фернандо Алонсо.  Тимот на...