- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Алонсо ќе им помогне на Рено како знае и умее годинава

Фернандо Алонсо вели дека е достапен да им помогне на Рено со што и да им е потребно на Формула 1 викендите оваа година додека се подготвува за своето враќање во спортот во 2021 година.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Двократниот шампион ќе се врати во Формула 1 следната сезона со Рено по двегодишна пауза, што воедно ќе биде негово трето возење со тимот од Енстоун. Неговото внимание беше насочено кон враќање во Формула 1 по последниот настап на Инди 500, а неделава тој ја имаше првата посета во фабриката.

Фокусот од моја страна до следната година е да следам што и е потребно на екипата од мене. Ќе имам неколку денови во симулаторот во фабриката, ќе се подготвувам за следната година и ќе помагам некако на трките. Најверојатно ќе дојдам на неколку трки, само да го следам тимот од страна и да ја разберам нивната работна филозофија.

Абу Даби ќе мора да бидам таму, а се надевам ќе присуствувам и на Имола. Блиску е до мојот дом во Швајцарија. Достапен сум на тимот за што и да им требам – уверува нандо.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Биното задоволен што Саинз ќе вози за него догодина

Матиа Биното е многу среќен и задоволен со изборот кој тимот го направи за замена на Себастијан Фетел следната сезона. Слабниот тим од Маранело одбра...

РЕЗУЛТАТИ

Португалија: Хамилтон го сруши Шумахер, 92ра победа за шампионот

Луис Хамилтон го сруши Михаел Шумахер од првото место на вечната листа на победници со својот триумф на Португалското Гранд При што беше победа...

популарно

Мерцедес објаснија зошто не му дозволиле софт на Ботас

Тото Волф објасни дека Мерцедес биле “тврди“ во својата одлука во однос на планираната стратегија за Валтери Ботас на Португалското Гранд При и покрај...