Алпин го превзема Вилијамс како клиент и јуниорски тим?

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

На крајот на Јануари минатата година беше објавено дека Лука Де Мео ќе стане новиот Главен извршен директор на Рено.

53-годишниот италијанец оттогаш заврши многу работа, бидејќи Сирил Абитебул мораше да замине, а Рено претрпе промена на името и ребрендирање во Алпин во Формула 1. Следниот проект се чини дека е превземање на Вилијамс како клиент и јуниорски тим.

Ова го објави во вторникот реномираната италијанска La Gazzetta dello Sport. Италијанскиот медиум пишува дека Алпин ќе го снабдува Вилијамс со мотори во врвот на моторспортот од 2022 година.

Амбициите се големи и на Де Мео, како и на секој што го разбира мотоспортот, му е многу јасно дека сè додека Алпин е сама на себе, нема да може да се натпреварува во еднакви услови со Мерцедес, кој има тројца клиенти (Мекларен, Астон Мартин, Вилијамс), со Ферари (Алфа Ромео и Хаас) и со Хонда (Ред Бул и Алфа Таури). Останатите снабдувачи на мотори ќе добијат многу повеќе податоци, правејќи го понатамошен развој многу полесен – пишува италијанскиот весник.

Наводно, Вилијамс ќе стане јуниорски тим на Алпин, што е уште една голема предност. За францускиот тркачки тим ова е од големо значење бидејќи во моментов нема места во Формула 1 каде што може да вметнат таленти (како што се Кристијан Лундгард и Гванју Жоу) од сопствената Академија. Конкурентите како Ред Бул, Мерцедес и Ферари ги имаат овие можности.

Претходно, сè уште беше планот на Вилијамс да ја интензивира соработката со Мерцедес. По следната сезона не само моторот, туку и менувачот и другите делови ќе се купуваат од германскиот светски шампион. Се чини дека таа зделка е ставена во мирување благодарение на интервенцијата на Алпин.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема