0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Алпин очекуваат борба за петто место до самиот крај

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Директорот на Алпин, Марцин Будковски, смета дека битката за 5то место во шампионатот на конструктори ќе оди до самиот крај.

Францускиот тим моментално го зазема последното место во првата петорка во поредокот, пред Алфа Таури и Астон Мартин со 12, односно 43 поени предност. На само шест трки до крајот, сите три тимови најверојатно ќе ги заземат позициите со пониски бодови и во најдобар случај тие имаат добри шанси да останат таму.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Сепак, Будковски не е целосно уверен и смета дека битката ќе трае до самиот крај на сезоната.

Ова е тесна борба за 5то место во шампионатот за конструктори од почетокот на сезоната и освоивме прилично големи бодови на неколку трки.

Имавме пристојна бодовна предност во однос на Турција, но знаевме дека е далеку од удобно.

Сега се намали и ќе треба да продолжиме со константно постигнување на секоја трка и да ја искористиме секоја можност за поголеми поени кога ќе се укаже можност, додека внимателно ги следиме нашите конкуренти.

Тоа несомнено ќе оди до крај, но ние имаме добар моментум и уживаме во предизвикот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Ред Бул не го пуштаат Гасли во Алпин

Доктор Хелмут Марко, Советникот за моторспорт на Ред Бул и Франц Тост, тимскиот шеф на АлфаТаури, негираат...

Алпин ќе бараат компензација од Пиастри

Доколку Оскар Пиастри не потпише договор со Алпин за следната година, од тимот сметаат дека тие имаат...