0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Алпин бара објаснување од ФИА за казна на Алонсо

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Во Алпин планираата да побараат од ФИА да ја подобри контролата на трка во Формула 1, по она што сметаат дека е целосно неправедна казна за Фернандо Алонсо во Мајами.

Нандо го загуби своето 9то место во Мајами минатиот викенд, откако стјуардите на трката му досудија казна од пет секунди поради тоа што стекна трајна предност откако ненамерно ја пресече шиканата при крајот на трката. Возејќи пред возот со болиди во кој беа Мик Шумахер и Себастијан Фетел, Алонсо направи грешка на шиканата и ја пресече, што му донесе кратка временска предност.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Иако Алонсо два пати отстапи на следниот свиок директно за да се обиде да го врати секое време што го доби со овој потег, стјуардите сè уште не беа задоволни од начинот на кој се одвиваа работите и потоа го казнија за стекнување трајна предност. Санкцијата од пет секунди беше доволна за Алонсо да се спушти од 9то на 11то и да излезе од поени.

Шефовите на Алонсо на Алпин се незадоволни од ситуацијата бидејќи ФИА не им понуди можност да вратат повеќе време, ниту пак шанса нивниот возач да ги објасни своите постапки, пред да бидат санкционирани. Тимскиот шеф Отмар Шафнауер верува дека ситуацијата била особено неправедна бидејќи екипата и возачот немале начин да знаат точно колкава предност треба да се врати.

Треба да разговараме со ФИА на следното гранд при. Ни треба јасност за ова, Ни треба начин да ни се каже дека треба да вратиме повеќе време – посочи американецот.

Правилата во Формула 1 се јасни дека возачите не смеат да имаат корист од секоја прилика кога ќе излетаат од патеката. Во предсезонските насоки дадени од еден од директорите на трка во Формула 1, Нилс Витич, се вели:

Ако болидот ја напушти патеката, возачот може повторно да се приклучи, сепак, тоа може да се направи само кога е безбедно да се направи тоа и без да се добие трајна предност. По апсолутна дискреција на директорот на трката, на возачот може да му се даде можност да ја врати целата предност што ја стекнал со напуштање на патеката.

Ако возачот, на пример, скрати шикана или кривина, негова одговорност е јасно да ја врати предноста што ја стекнал. Ова може да вклучува враќање на предноста за тајмингот до отфрлање на позиција зад соодветниот возач.

Шафнауер рече дека иако е лесно за возачите да разберат за враќање на позициите што ги добиле додека излегле од патеката, за нив е многу потешко да разберат каква било временска предност што ја добиле доколку позициите не се сменат. Затоа тој смета дека Алонсо направил сè што мислел дека е потребно и дополнително кревајќи ја раката во кокпитот и потоа со радио порака до тимот дека ФИА требало да му испрати порака на тимот и да побара од Алонсо да забави повеќе ако тие не биле задоволни.

Гледајќи наназад на податоците, Алонсо доби околу две или три десетинки од своите постапки, нешто што лесно можеше да биде побарано да го врати. Поради сето тоа, Шафнауер додаде:

Ако ја напуштите патеката и стекнете предност, што значи дека поминете некого што бил пред вас, тогаш лесно е да се одреди дека треба да ја вратите позицијата.

Но, во ваков тип на ситуација, каде што сите се зад вас, како можете да препознаете? Значи, ви треба тој фидбек И мислам дека беше целосно неправедно да се казни после тоа.

Тие момци беа зад него и тие завршија зад него, Па за што го казнуваш? Затоа што беше маргинално напред.

Ако е маргинално понапред, тогаш натерајте го да ја врати таа мала разлика, но немојте да му доделите казна од пет секунди затоа што имаше вкупно две, три или четири десетинки предност.

Иако ставот на ФИА беше дека товарот е на тимовите и возачите да го средат враќањето на времето, Шафнауер е јасен дека има моменти кога е потребно појасно испраќање пораки.

Би било навистина убаво да се добие повратна информација во трката за да се каже дека не си вратил доволно.

Фернандо, штом влезе на главната линија, забави два пати и тоа значително И не знам дали го врати целото време или поголемиот дел од времето, но многу време И кога го вози болидот, тогаш треба да сфати дали го вратил сето тоа, дали вратив дел од тоа. Дали вратив доволно?

Шафнауер, исто така, ја доведе во прашање висината на казната доделена на Алонсо за грешка, со оглед на тоа што другите инциденти, како што Шумахер подоцна се судри со Фетел и ги исфрли двајцата од бодови се сметаа дека се во ред.

Има многу случаи кога возачите грешат кога влегуваат во шикана. Монако е еден од нив и  луѓето многу пати излегуваат од тунелот и ја сечат таа шикана.

Тие тоа не го прават намерно, Само премногу притискаат кон крајот на трката е, гумите се трошат, сопирачките исто така. Дури и двократен светски шампион како Фернандо може да направи грешка, па вратете го времето. Потоа се обидувате да го направите тоа најдобро што можете и потоа добивате таков вид на казна.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Мекларен го купи Формула Е тимот на Мерцедес

Мекларен потврдија дека од следната Формуа Е сезона ќе станат дел од електричната тркачка серија откако договориле...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Клетвата „Монако“ на Леклер продолжува

Лидерот во генералниот пласман, Шарл Леклер, го искрши стариот болид на Ники Лауда за време на демо...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Алонсо: Одлично е ако Андрети дојде во Ф1

Фернандо Алонсо изјави дека би биле одлични вести доколку Мајкл Андрети направи тим во Формула 1.  Претходно оваа...

Шафнауер демантира дека заминал од Астон поради Строл

Шефот на Алпин, Отмар Шафнауер, демантира дека заминал од Астон Мартин поради сопственикот Лоренс Строл и посочи...

Шафнауер откри што променил во Алпин

Отмар Шафнауер е сеуште рано во својот престој како тимски шеф на Алпин, откако во пресрет на...