0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Ауди и дефинитивно не го купува Мекларен

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Зак Браун од Мекларен ја отфрли продажба на тимот на германски Ауди и покрај интересот за купување на екипата. 

Фолксваген преку својот Главен извршен директор пред неколку дена потврди дека планира да влезе во Формула 1 со своите брендови Ауди и Порше. Се чини дека работата за Порше е веќе завршена со Ред Бул, но Ауди сеуште ги разгледува своите опции. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Од компанијата потврдија дека веќе имале разговори со Мекларен и дека сакале целосно да го превземат тимот и да се ребрендира во Ауди Формула 1 тим. Влегувањето на Ауди во тимот би го сменило името, но Браун појасни дека нема место за Ауди во Мекларен. 

Не, не. Нашите акционери се посветени на Мекларен. Имавме разговори со Ауди, но не сме на продажба. Имаме иднина и сакам да сме подобри на патеката.

Акционерите прават големи инвестиции. Моралот во тимот е доста висок. Немаме интерес да го продаваме тимот. Ние сме Мекларен Ф1. Така и ке останеме – посочи американецот.

Браун е сигурен во иднината на тимот со подобрената финансиска ситуација по кризата на почетокот на пандемијата. Инвестицијата од 185 милиони долари од инвеститорот МСП Спортс Капитал го поставила тимот на добра основа. 

Во многу подобра позиција сме од пред 18 месеци. МСП Спортс Капитал влезе и инвестираше. Тоа се чини дека беше пред долго време, но излезе одлично.

Ќе го задржиме сопствеништвото на тимот. Ние не разговараме за тоа. Не сакаме да го продадеме тимот и тука е Андреас кој треба да одлучи кој мотор го сака во болидот. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Норис се надева на силна трка по викендот за заборав

Возачот на Мекларен, младиот Ландо Норис, очекува тимот да има далеку посилен викенд во Британија следната недела,...