- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Биното повќе не е Технички шеф во Ферари

Матиа Биното откри дека повеќе не е Технички директор во Скудерија Ферари.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

По очајно лошиот старт на екипата од Маранело оваа сезона, беа направени промени во структурата на екипата така што Енрико Кардиле го превзема новиот оддел за развој на перформанси, а инженерот ќе добива поддршка и совети од славниот поранешен дизајнер, Рори Брн.

По промените, Биното отанува шеф на екипата.

не сум повеќе тенички директор на тимот, туку само шеф на екипата – откри швајцарскиот инженер за германски RTL.

Исто така, Матиа потврди и дека Скудерија засилено регрутира талентиран млад персонал во екипата.

продолжуваме да ги бараме вистинските луѓе – најави тој.

Ваквите изјави од страна на Биното доаѓаат многу кратко откако Џон Елкан, Претседателот на Ферари, целосно се откажа од оваа тркачка сезона, а најави успеси дури од 2022 година.

правиме се што можеме и работиме напорно да дојдеме до победа на трка во најскоро време.

Шарл Леклер неочекувано дојде до подиум во Недела, но Себастијан Фетел сметаше дека нешто клучно не е во ред со СФ1000 пакетот затоа што со сите дупнати гуми едвај дојде до 10то место и поен за тимот.

нашите луѓе имаат јасни цели, оставете ги да си ја вршат својата работа и ќе видиме што ќе се случи.

рано е за драстични новини, но кога ќе се вратиме во маранело напорно и целоснодно ќе работиме на тоа.

Во врска со својот статус и чувството во компанијата, тој изјави:

многу ми е убаво во тимот долги години затоа што делиме иста визина и исти цели и сакам да им се заблагодарам на господинот камилиери и на господинот елкан за поддршката којашто несебично ми ја даваат.

екипта е сплотена и покрја тоа што не сме во лесна ситуација, знаее што треба да се направи за да се подобрие. тимот е гладен за добри резултати.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Хорнер: Потисната сила во 2021 треба да биде уште помала

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, смета дека ФИА требала уште повеќе да ја намали потисната сила на болидите за 2021...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Вебер предупредува: Леклер може да замине во иднина

Марк Вебер смета дека падокот треба да внимава на Шарл Леклер затоа што со заминувањето на Себастијан Фетел од тимот, младиот возач од Монако...