Брандл: Перез треба да прифати дека Макс е генијален

Мартин Брандл даде поразителна изјава за Серхио Перез и неговите шанси за успех против Макс Верстапен.

Актуелниот првак има 39 поени предност во возачкиот поредок со последната победа во Монако на трка на која Перез стартуваше последен и не освои поени. 

во монако е лесно да се судрите, а возачот кој најмногу страдаше годинава беше победник лани и е специјалист за градска патека, серхио перез. на почетокот на квалификациите, пребрзо пристинга на сент девот, првата кривина и удри во надворешната ограда.

неговото внимание беше одвлечено од болидот на алпин кој излегуваше од гаражата и возеше во внатрешниот дел, но без оглед на причината, болидот на ред бул е шампионски, тој е во борба за наслов и тој не смее да си дозволи нешто такво – смета британецот во својата колумна за Sky Sports F1.

Аналитичарот и коментатор верува дека мексиканецот мора да ги максимизира областите кадешто е силен и да користи секогаш кога колегата ќе направи грешка.

верстапен води со 39 поени предност што е еднакво на една победа и едно трето место.

она што научив кога му бил конкурент на аиртон сена, михаел шумахер и мика хакинен е дека не може да се носите со нивната брзина затоа што нивниот талент е да вадат максимум од се, јас не можев да го контролирам тоа и морав да се обидам преку сетирањето, круговите, менаџирањето и слично.

на серхио би му било подобро да се осигура дека ќе завршува зад колегата и признае дека тој е генијален, а во деновите кога ќе добие прилика да вади максиум како во сингапур лани или баку годинава.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ