Браун: Хулкенберг е на врвот на листата за Индикар

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

Мекларен размислува за возење на трет болид во Индикар во 2023 година, а Зек Браун потврди дека Нико Хулкенберг е блиску до врвот на листата на желби што ги има тимот како опција.

Германецот го возеше Ероу Мекларен СП околу Барбер Моторспорт Парк на тест претходно оваа недела, комплетирајќи преку 100 кругови, а неговиот најдобар круг беше нешто повеќе од една секунда побавен од најбрзиот извозен од Дејвид Малукас.

Тоа беше негов прв пат да вози во Индикар и поттикна гласини дека тој ги следи стапките на Ромен Гросжан и ќе се приклучи на американската серија во иднина.

Додека тестот беше повеќе за да се види дали тој ужива да ги вози болидите отколку дали Мекларен сака да го ангажира за во иднина, Браун призна дека тој е опција што тие сериозно ја разгледуваат.

Мислам дека ИндиКар ги наградува агресивните возачи. нико го сметам за возач кој се качува на воланот, како што велат, американски термин.

Дефинитивно нема да возиме трет болид постојано следната година, ќе возиме болид во Индијанаполис и имаме намера да управуваме со болид во одреден момент подоцна во годината во очекување на програма со полно работно време за трет болид во 2023 година.

Нико сака да види за што се работи ИндиКар, ќе видиме како Нико ќе се приспособи, тоа ќе биде дел од процесот, штом ќе одлучиме за третиот болид, Нико е веднаш кон врвот на таа листа.

Додека Хулкенберг никогаш претходно не работел со Мекларен, тој работел со еден од нивните клучни членови на персоналот со тимскиот шеф Андреас Сеидл. Германецот беше во Порше кога Хулкенберг возеше за тимот на Ле Ман во 2015 година, победувајќи на иконската 24-часовна трка споделувајќи автомобил со Ерл Бамбер и Ник Тенди.

Браун вели дека историјата меѓу двајцата Германци му помогнала да го внесе Хулкенберг во болидот на тестот.

Андреас ме запозна со Нико. Го познавав Нико, но тие имаа добра историја. Андреас помага кога и каде може, ако ми треба услуга, така што тој дефинитивно помогна да го изберам Нико.

Ако Хулкенберг го сака третото место во Мекларен во 2023 година, можеби ќе треба да се бори против конкуренцијата на поранешниот колега во Формула 1, Стофел Вандорн, кој исто така ќе тестира со тимот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема