Васур го објаснува предизвикот за регрутирање со кој се соочува Ферари

Должината на задолжителното отсуство во договорите во Ф1 значи дека ќе поминат години пред клучните личности да се приклучат на тимот.

Тимскиот шеф на Ферари, Фредерик Васур, го објасни предизвикот за регрутирање со кој се соочува тимот додека се обидува да го врати на победничките патеки.

Васур го замени Матија Биното на почетокот на сезоната и претрпе тежок старт со непостојаниот во перформанси СФ-23, кој се покажа како тежок за возење за Шарл Леклер и Карлос Саинз.

Голем број на клучни вработени, исто така, го напуштија тимот, вклучувајќи го и шефот на концептот на возила, Дејвид Санчез, кој се пресели во Мекларен и спортскиот директор Лоран Мекиес, кој заминува за да се приклучи на АлфаТаури.

Тимот е во обид за регрутирање по нивното заминување, но процесот се покажа како долг. Васур им објасни на медиумите:

Со регрутирањето, ние веќе сме во дискусии – рече тој.

Тоа е многу долг процес и последица од ова е што луѓето понекогаш ќе се приклучат за неколку месеци.

Но, имаме луѓе кои почнуваат во компанијата на 1 Јануари 2024 година и некои во Јули 2024 година, а некои ќе започнат на почетокот на 2025 година.

Тоа е многу долгорочен процес и некако е малку фрустрирачки затоа што имате чувство дека работите две или три години од денес.

Иако должината на „задолжителното отсуство“ во договорите во Ф1 значи дека би можело да поминат неколку години пред клучните личности да се приклучат на тимот, Васур тврди дека се борел за да се осигура дека тимот ќе биде исполнет за да го зајакне моралот.

Но, од друга страна, ако не почнете да го правите тоа, никогаш нема да го добиете тој кој што го сакате и треба да ги поттикнете. Мислам дека направивме добар чекор напред – објасни тој.

Се боревме да го финализираме тимот за трка, вклучително и договорот со сегашниот тим на момците, но важно е да работиме во добро расположение.

Не сакам да загрозувам нешто, но наскоро ќе имаме некои најави.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ