- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Васур не планира тестови со Мик Шумахер догодина

Шефот на Алфа Ромео, Фредерик Васур, откри дека во моментов немаат планирано никакви тестови со Мик Шумахер за следната сезона.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Младиот германец го тестираше болидот на тимот од Хинвил на првиот сезонски тест годинава во Бахреин, но Формула 2 сезоната не му мина сјајно иако победи на една трка, но заврши на 12то место.

нема да имаме дополнителни тестови со него следната година.

Прво мик треба да освои титул во формула 2 серијата и да има одлични перформанси. сепак, свесни сме дека тоа е многу тешко со оглед на притисокот кој се става врз него. ние го следиме него и неговиот прогрес и напредок со ферари – потврди васур за швајцарски Blick.

Алфа Ромео ќе ја почне сезоната со непроменети возачи во однос на лани откако крај Кими Раиконен кој треба да ја одработи втората година од својот двегодишен договор со тимот ќе продолжи да вози и Антонио Џовинаци кој се подобруваше како што сезоната одминуваше.

пред десетина години екипите секогаш чекаа до февруари за да ги објават своите возачи. ние никогаш не сме брзале и на тој начин стававме притисок врз антонио за да се покаже. перформансите на антонио беа како полу-полна односно полу-празна чаша.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

ФИА забрани било какви пораки од подиумот

ФИА им забрани на возачите да носат било што на себе освен тркаките одела на подиумот откако Луис Хамилтон во Муџело носеше маичка на...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Хамилтон под истрага, ќе ја задржи ли пол позицијата ?

Луис Хамилтон доминантно стигна до нова пол позиција на Руското Гранд При, но по крајот на сесијата беше повикан на сослушување кај стјуардите за...