Васур одговори на критиките

Веќе веќе втора трка по ред на која Ферари не е на подиум и уште повеќе заостанува зад Ред Бул. 

Фред Васур, тимскиот шеф, тврди дека тимот не заостанувал иако загубија доста поени со тоа што завршија зад Мерцедес. 

бевме трети На крајот на денот на квалификациите со помалку од една десетинка од пол позиција и Тоа не е катастрофа.

Направивме грешки, Но лошо е да се каже дека немавме брзина. Мислам дека победа беше можна. Возачите имаа големи очекувања, а и ние како тим – посочи французинот.

Брзината на Ферари во Мајами беше загрижувачка бидејќи возачите завршија 42 секунди зад Ред Бул и 10 зад Мерцедес и Астон Мартин. 

Во Мајами немавме брзина, но квалификациите беа добри и се боревме за пол позиција. Истото беше и во Монако, но таму никогаш не се знае иако наредната недела точно ќе знаеме до каде сме бидејќи Барселона е порелевантна. 

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ