Васур ја брани стратегијата на Ферари и покрај големиот број грешки

Возачите на Скудерија Ферари успеаја да стигнат до само седмо и осмо место на Хунгароринг.

Тимскиот шеф на Ферари, Фред Васур, ја брани стратегијата применета на Унгарското ГП и покрај тоа што призна дека Скудерија направиле премногу грешки.

Шарл Леклер и Карлос Саинз завршија седми и осми по тешкиот викенд на Хунгароринг.

Шпанецот Саинз се проби низ гридот од 11то место во првиот круг, искористувајќи го максимумот од стартот со софт гуми.

Но, тоа беше целиот напредок за Шпанецот, кој на крајот загуби од Џорџ Расел од Мерцедес подоцна во трката, додека Леклер претрпе мизерно попладне.

Возачот од Монако се пласираше шести, но падна една позиција зад Расел поради казна од пет секунди за брзо возење во боксот при неговиот втор пит-стоп.

Мислам дека прво, ќе ни треба време да разбереме што сме направиле правилно и каде сме погрешиле – рече Васур.

Форматот беше различен и не е толку лесно да се анализира совршениот викенд и треба да ги добиете сите резултати за да можете да направите анализа на ова.

Но, од наша страна, многу повеќе е фактот што направивме премногу грешки од почетокот до крајот. Не се работи само за боксот или влегувањето во бокс или квалитетот или управувањето со гумите.

Потенцијалот веројатно беше подобар од она што го покажавме во саботата. Барем со Шарл загубивме 20 секунди од оптималното време на трката.

Третманот на Ферари кон Саинз за време на трката доведе до критики на социјалните мрежи, при што Шпанецот не беше пропуштен од Леклер и покрај помеките гуми во првиот стинт.

Откако го престигна својот тимски колега по бавното застанување на Леклер, Саинз беше втор возач на екипата во следната рунда на застанувања во бокс, губејќи ја позицијата на патеката.

Тоа беше најдобриот начин за нас да го заштитиме резултатот на тимот – објасни Васур.

На крајот на трката, ако погледнете, мислам дека поради потенцијалот на Шарл, со оглед на фактот дека Карлос започна со софт и бидејќи Шарл ќе завршеше веројатно 20 секунди пред Карлос, тоа значи дека тоа беше добар избор.

За тоа дали проблемите на Леклер ќе ја сменеле стратегијата, Васур инсистира:

Никој не може да предвиди пред повикот дека ќе ја добиете казната, ќе го имате проблемот со пиштолот за тркалата и така натаму.

Секогаш е лесно да се повтори трката по крајот и да се каже дека можело да биде поинаку. Но, мислам дека во оваа фаза тоа беше вистинскиот повик и сè уште сум убеден.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ