Васур ја отвора вратата на Ферари за Хамилтон

Се шират се повеќе шпекулации околу тоа дали седумкратниот светски шампион може да направи шокантен трансфер во Скудерија.

Иако Луис Хамилтон допрва треба да потпише продолжување на договорот со Мерцедес, на големо се очекува дека тој ќе го продолжи остатокот од кариерата во Формула 1 со Сребрените Стрели.

Но, шпекулациите се шират околу тоа дали тој би можел да направи шокантен трансфер во Ферари, додека Мерцедес се бори да ги надмине проблемите со концептот на нивниот болид.

Спротивно на тоа, Ферари имаше поконкурентен почеток на новиот сет на регулативи воведени во 2022 година, но сметаат дека сè уште немаат темпо во однос на доминантниот Ред Бул.

Тимскиот шеф Фредерик Васур ја отвори вратата за потенцијално место во Ферари за Хамилтон, кога зборуваше за италијанскиот медиум La Gazzetta Dello Sport:

Сè уште зборувам со него на секое Гранд При.

Васур беше срамежлив кога беше притиснат Хамилтон да ги замени Карлос Саинз или Шарл Леклер во иднина.

Не сакам да го споредувам со нашите возачи, тоа нема смисла. Но, придонесот од таков врвен возач, се разбира, не е само во возење на болидот, туку и технички, стратегиски и голема помош за инженерите.

Во тој поглед, ако имате пристап до Хамилтон, Макс Верстапен, исто така и Шарл Леклер, тоа е полесно.

Васур разговараше за моменталната ситуација и со Саинз и со Леклер, во однос на договорите за обновување во 2024 година.

И двајцата ја изразија својата фрустрација од тимот на трките оваа сезона, при што Саинз чувствува дека е бил компромитиран од нивната стратегија во боксот во Австрија.

Секогаш може да се биде подобро, како тим и како возач – изјави Французинот.

Не очекувавме ваква сезона заv Шарл и на почетокот притискаше малку повеќе отколку што требаше, но сега се чини дека вози подобро. Карлос е многу константен и затоа е добра референтна точка за нас.

За тимот понекогаш е подобро тој да биде малку посмирен пред да коментира преку тимското радио.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ