- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Вебер предупредува: Леклер може да замине во иднина

Марк Вебер смета дека падокот треба да внимава на Шарл Леклер затоа што со заминувањето на Себастијан Фетел од тимот, младиот возач од Монако ќе добие можност да го покаже целосниот свој потенцијал.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Леклер ја одработува својата втора сезона во Маранело, но иако болидот е очајно бавен и лош, тој успеа да стигне до два подиуми до сега сезонава. Несогласувањето на патеката помеѓу него и неговиот колега беа честа слика минатата година, откако Шарл покажа дека е сериозно брз и може да се носи со секого.

Фетел заминува од тимот на крајот од оваа сезона, а австралијанецот не би бил зачуден доколку н неговиот актуелен колега се реши на истото во иднина.

внимавајте на шарл леклер. навистина ме интересира како ќе помине следните неколку години во ферари. сеуште е на еден вид меден месец, но ќе остане таму до крајот на 2024 година и ако ферари останат неконкурентни може да му дојде преку глава.

лошо е да се вози за ваков ферари со толку големи очекувања, така што ако ситуацијата продолжи, не веруван дека леклер ќе остане – најави марк.

Младиот возач беше многу фрустриран на домашната јубилејна трка за Ферари на Муџело откако успеа да биде одличен 5ти на квалификациите, а на трката со многу откажувања беше лесна мета за останатите од средина на поредокот и едвај финишираше на 8мо место.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Вилнев: Развојот на Ферари е насочен кон Леклер

Поранешниот Формула 1 првак, Жак Вилнев, смета дека целиот развој на овогодинешниот болид на Скудерија Ферари е насочен да му одговара на...

РЕЗУЛТАТИ

Португалија: Хамилтон го сруши Шумахер, 92ра победа за шампионот

Луис Хамилтон го сруши Михаел Шумахер од првото место на вечната листа на победници со својот триумф на Португалското Гранд При што беше победа...

популарно

Мерцедес објаснија зошто не му дозволиле софт на Ботас

Тото Волф објасни дека Мерцедес биле “тврди“ во својата одлука во однос на планираната стратегија за Валтери Ботас на Португалското Гранд При и покрај...