Верстапен: Новиот договор на Хамилтон е добра вест за Формула 1

Макс Верстапен ја сподели својата реакција за продолжувањето на договорот на Луис Хамилтон.

Макс Верстапен смета дека обновувањето на договорот на Луис Хамилтон со Мерцедес е добра вест за Формула 1 бидејќи седумкратниот шампион треба да остане на гридот.

Месечните шпекулации беа прекинати во четвртокот, откако Мерцедес објави дека Хамилтон ќе остане за сезоните во 2024 и 2025 година, а Џорџ Расел исто така се согласи со новите услови.

Верстапен беше ривал за титулата на Хамилтон во 2021 година, соборувајќи го британскиот возач од тронот, и смета дека фактот што Хамилтон останува може да биде само позитивно за Ф1.

Сигурно, вестите се добри за спортот – изјави Верстапен.

И на крајот на денот, тоа е добро за него и за Мерцедес, бидејќи тие се веќе долго време здружени и за нив да го продолжат тоа партнерство е одлично.

За битките, само треба да почекаме и да видиме што ќе се случи меѓу тимовите и како сите ќе се претстават следната година.

Новиот договор на Хамилтон значи дека тој ќе се трка во Ф1 до најмалку 40 години, а Верстапен навести дека може да се пензионира по истекот на неговиот договор со Ред Бул на крајот на 2028 година, кога ќе има 31 година.

Холанѓанецот е љубител на трките на издржливост и смета дека не би го комбинирал останувањето во Гранд При трките со програмата на Светскиот Шампионат во Издржливост доколку се укаже прилика.

Мислам дека не би сакал да го направам тоа – рече тој.

Затоа што сакам целосно да се фокусирам на една работа, а кога ќе почнете да комбинирате работи, можете да возите само една трка и затоа не сте навистина добро подготвени.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ