0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Верстапен искрен: Треба да се подобриме за да се одбраниме од Ферари

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Лидерот во возачкиот шампиона, Макс Верстапен, посочи дека неговиот Ред Бул сеуште треба да се подобри откако Ферари беше болидот со поголема брзина и посилен ритам на Канадското Гранд При.

Холанѓанецот дојде до својата 6та победа на 9те досега одржани трки и си го зголеми водството во возачкиот поредок на 46 поени пред својот колега Перез и 49 пред Шарл Леклер. Викендо на Макс беше олеснет од фактот што Ферари променија мотор кај Леклер и моначанецот стартуваше од последниот ред, но Верстапен мораше да се брани жестокот последните 15-тина кругови од нападите на брзиот Карлос Саинз од Ферари кој имаше предност во однос на ритамот, но не толкава за да го мине РБ18 на патеката.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

И покрај тоа што тој и Ред Бул имаат удобно водство во шампионатите, Макс е внимателен дека тимот мора да се подобри оккако им недостасуваше брзина во Недела.

сезоната сеуште е многу долга и знам дека предноста наша е доста голема, но знам и дека се може да се промени многу брзо. по првите три трки јас бев 46 поени зад леклер и поради тоа знам дека мораме да останеме мирни и да се фокусираме на подобрувања во недела кога очигледно не сме најбрзи.

се може да се промени како минатиот викенд во баку кога не изгледаше добро за нас, но и покрај тоа успеавме да победиме и тоа покажува дека мораме да работиме заедно како тим и да се обидеме да го подобриме болидот колку што може повеќе – посочи актуелниот првак.

Скудерија најчесто е најбрза екипа на квалификации, а Леклер освои шест пол позиции споредено со само две на Верстапен, така што на екипата од Милтон Кинс и е тешко да се носи со италијанците на летечки круг. Но, на трка, СФ-75 имаше поголема деградација од Ред Бул, иако во последно време тоа е поправено, но механичките проблеми го ограничуваат болидот од Маранело.

секогаш тие се побрзи во сабота на квалификации, а побавни во недела на трка, иако во барселона беа побрзи и на трка, како и на уште неколку трки. се се менува напред-назад, треба да разбереме зошто. во сабота во канада врнеше, можеби тоа ни помогна на трка, но мораме да анализираме.

можеби се е до карактеристиките на патеката, тротоарите, без разлика на моментот, тешко е да се објасни.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Саинз не сака да вози легендарни болиди

Карлос Саинз конечно објасни зошто не сака да вози легендарни Формула 1 болиди, откривајќи дека има страв...