Верстапен казнет, пребрзо влегол во боксот

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Актуелниот и двократен Формула 1 првак, Макс Верстапен, заврши најбр на првиот тренинг во Австралија, но доби и казна од страна на стјуардите.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Додека влегуваше во боксот, тој возел 86,4 кмч, нешто што е 6,4 кмч над дозволените 80 кмч, така што стјуардите му дадоа казна од 700 евра на холанѓанецот.

Неговото време на софт беше најбрзо на првата сесиа и единствено под 1 минута и 19 секунди, а второпласираниот Хаммилтон беше речиси половина секунда зад него.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ