Верстапен открива како онлајн трките го прават подобар Ф1 возач

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Макс Верстапен е меѓу Формула 1 возачите кои уживаат да учествуваат во онлајн сим трки за време на паузата од спортот, но холанѓанецот исто така смета дека има позитивен ефект кога ќе се врати на својата секојдневна работа.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Верстапен неодамна повторно учествуваше на виртуелниот 24 часа Ле Ман и посочи дека нема да се врати на настанот откако проблемите со серверите го принудија да се повлече, Верстапен останува дел од тимот Редлајн, екипата за која редовно се натпреварува во тие онлајн трки.

Според Верстапен, учеството во различни категории на моторспорт на интернет може да има позитивно влијание кога тој ќе се врати на вистинското тркање.

Главната работа е што на сите платформи за симулатори се тркам со автомобили кои не се во Формула 1 – изјави Верстапен.

Значи, мора да бидете приспособливи и да го промените вашиот стил на возење, бидејќи секој автомобил бара нешто друго што се однесува до воланот, педалата за гас и линиите на тркање.

Постојано учам и се прилагодувам на она што треба да го направам во секој автомобил за да возам што побрзо.

На крајот на денот, тоа ви помага кога ќе се вратите во Формула 1, бидејќи сето ова искуство го имате во задниот дел од умот.

Понекогаш можеби не сте целосно задоволни со поставувањето на вашиот Формула 1 болид, но можете да ги искористите сите ваши различни искуства во симулаторот.

Како одговор на сугестијата дека тоа го прави подобро севкупен тркач, Верстапен додаде дека токму тоа се обидува да го постигне. И покрај ова, Верстапен признава дека има некои големи разлики помеѓу сим трката и Формула 1.

Навистина ви недостига Г силата – рече возачот на Ред Бул во врска со адаптацијата од реалниот живот во Ф1 кон тоа да вози во сим трка.

И во вистинските трки, многу зависи од она што го чувствувате преку тркалото. Сепак, морам да кажам дека симулаторите стануваат прилично прецизни, би рекол дека сега е 90 проценти прецизен за вистински тркачки автомобил.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Верстапен верува дека е тешко да се направи чекор во другата насока, од трки со симулатори до трки во реалниот живот.

Сè уште мислам дека за луѓето кои пораснале само со помош на симулатор, тоа е прилично голем чекор да се оди директно во трките во реалниот свет – додаде тој.

Но, видовме дека тоа се случува и порано, така што ништо не е невозможно.

Друга клучна разлика е дека има одредена физичка способност на вистинските трки, треба да бидете фит и добро обучени. На симулатор, дури и ако го немате тоа, сепак можете да успеете да бидете навистина брзи.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ