0,00 ден

No products in the cart.

Верстапен откри: Имавме пукнато крило пред квалификациит

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

Макс Верстапен откри дека морале да ги “крпат“ пукнатините на задното крило во пресрет на квалификациите за Големата награда на Мексико, но тоа не било причина што загубија од Мерцедес.

Ред Бул беа фаворити пред квалификациите на Ерманос Родриге и со опиплива предност ја завршија попладневната сесија во Пето ки утринската во Сабота, но на квалификациите беа во подредена позиција. Ботас и Хамилтон го запоседнаа првиот ред на крајот од сесијата откако пред почетокот на квалификациите се виде како механичарите забрзано работат на болидите на Ред Бул.

Камерите покажаа лента на адното крило на Верстапен кое беше како резултат на работата пред квалификациите. Во текот на квалификациите тимот откри дека тоа било мерка на претпазливост, а крилото не било пукнато како што беше во Америка, но Верстапен не го потврди тоа.

имавме пукнатина на крилото по утринската сесија во сабота и моравме да го залепиме, така што пред почетокот на квалификациите беше како ново. не имслам дека нашиот заостаток во однос на мерцедес има некаква врска со тоа, но мораме да го решиме и тој прблем – откри верстапен.

Кристијан Хорнер дополни дека биле загрежени од оптоварувањето над крилото кое го виделе, но и дека не е ништо сериозно иако не сакале да ризикуваат и го зацврстиле.

На средина од квалификациите, Верстапен беше загрижен да не го оштетил својот болид на левата страна при агресивно минување преку тротоарот на втората кривина од патеката во К2, но откако го праша тимот дали има штета, доби негативен одговор.

го проверија болидот и се беше во ред со него.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема