Верстапен откри кој му е најдобар пријател на гридот

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Возачите знаат да бидат пријателски расположени, но тешко е да се има вистински пријател.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Сепак, Макс Верстапен вели дека ужива во блиски односи со еден, како што вели тој, супер фин дечко на гридот. Нереално е во толку високо конкурентен свет како што е Формула 1 да се очекува возачите да бидат најдобри пријатели. Сепак, не е невообичаено тимските колеги да се дружат едни со други надвор од патеката, иако таквите врски често се регулирани од чувство на почит, а не од длабоко чувство на другарство.

Верстапен го познава сонародникот и дебитант во Формула 1, Ник де Врис, долги години и навистина двајцата се согласуваат доста добро. Но, возачот на Ред Бул укажува на еден од неговите директни ривали, Ландо Норис од Мекларен, како негов најдобар пријател во Ф1.

Со Ландо се сложувам навистина добро бидејќи тој е нормален, Тој е мојот најдобар пријател на гридот. Тој го сака тоа што го прави. Можев јасно да видам од пред неколку години во картингот дека е многу брз иако никогаш не се тркавме еден против друг. Сè му беше навистина природно како возач.

Добрите настапи не беа само еднократни; тој секогаш беше напред. Значи, беше јасно дека тој секогаш ќе биде тука. Некои луѓе се брзи, но не знаат зошто или како да го објаснат тоа.

Додека поранешниот тимски колега на Норис во Мекларен, Карлос Саинз, останува негов голем пријател, британецот исто така поминува време надвор од патеката со Верстапен во Монако од каде што двајцата често патуваат заедно на трки. Верстапен ужива во друштвото на Норис, но холанѓанецот исто така беше импресиониран од личниот развој на неговиот пријател кој му донесе корист како возач.

Ландо знае што прави, а тоа е добро за Мекларен – додаде тој.

Кога прв пат се приклучи на Формула 1 беше малку презадоволен. Ландо може да биде малку срамежлив, но тој е супер добро момче и можете да видите, од првата година до сега, како пораснал како личност и тоа му помага на неговите перформанси бидејќи има поголема доверба во себе.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Многумина веруваат дека ако Мекларен не успее да му обезбеди победнички болид на Норис во следните неколку сезони, тој би можел да се најде како седи спроти Верстапен во гаражата на Ред Бул. Ако тоа се случи, пријателството може да стане многу покомплексно со текот на времето.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ