Верстапен: Се е можно од 15то место

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Актуелниот и двократен Формула 1 првак, Макс Верстапен, смета дека се е можно со старт од 15то место на гридотна утрешното Саудиско Гранд При откако имаше проблем со преносот на денешните квалификации.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

За време на својот прв обид во средниот квалификациски сегмент, тој драстично забави во вториот сектор од патеката, а потоа дојави дека веројатно има проблем со моторот, но откако се врати во гаражата, тимот потврди дека проблем е преносот. Поради тоа што немаше поставено време, тоа значеше почеток од 15то место на утрешната трка за него.

Верстапен победи на првата трка во Бахреин пред две недели, а овој пат посочи дека е вознемирувачки што имал таков пробле на квалификациите по толку добри тренинг сесии.

прв пат се соочуваме со ваков проблем. како што излегов од 10та кривина се случи дефектот што е навистина многу вознемирувачки. мислам дека до сега имавме одличен викенд, секоја сесија беше супер и секое излегување на патеката болидот одлично работеше.

сега ќе биде потешко да се вратам при врвот, но секако дека освојување на колку што може повеќе поени е наша цел. сезонаа е долго, се надевав дека ќе тргнам од многу подобра позиција на оваа втора трка, но не можеме ништо да промениме во моментов – изјави верстапен по крајот на трката.

Запрашан дали може да предизвика за победа со почеток од 15то место, возачот на Ред Бул одговори дека се е можно, но преферира да остане реален.

се е можно на оваа патека на која сме виделе многу неверојатни работи, но во исто време треба да остранеме и реални. ќе биде тешко иако имаме силен ритам и се надеваме дека ќе напредуваме.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ