- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Верстапен: Хулкенберг заслужува место во Ф1

Макс Верстапен верува дека Нико Хулкенберг сеуште има квалитет да биде во Формула 1 откако германецот солидно се покажа на квалификациите при своето враќање во тркачката серија.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Нико беше одбран да вози за Рејсинг Поинт како замена за Серхио Перез кој имаше позитивен Ковид-19 тест, а на квалификациите за малк не влезе во К3.

по првата тренинг сесија видов дека се мачеше со вратот, тој има долг врат, нешто што не е многу добро за формула 1. зборував со него порано за тоа и не му се допаѓало, но тоа е. тешко е затоа што колку и да тренирате за формула 1 кога по прв пат по долга пауза ќе влезете во болидот со тие брзини, особено на силверстон, мора да имате проблем.

може секој ден да тренирате, но вратот секогаш ќе биде отечен и целосно сум сигурен за тоа затоа што и јас го чувствувам. како и да е, тоа не у е ни битно на него затоа што е среќен што повторно се враќа во формула 1, а и јас сметам дека заслужува да остане на гридот – полн со пофалби е верстапен.

Хамилтон исто така смета дека Силверстон е една од најтешките патеки на која некој возач може да дебитира или да се врати на патеката поради летечките кривини кои прават огромен притисок над целото тело.

дефинитивно не е добро да се враќате на оваа патека поради болките во вратот кои ги предизвикува. копс е под полна гас и е дел од многу интензивна комбинација од кривини, така што не сум изненаден ако утрото се рабуди со модринки по вратот и отечен дел иако секогаш бил во одлична форма. се разминавме во падокот и изгледаше како никогаш да не ја напуштил серијата.

мислам дека најтежок дел е тоа што не знае многу за болидот, а кога не го знаете тоа не знаете какви алатки имате на располагање и што користи тимот. сепак, тој е одличен возач и ако некој може да му помогне на тимот тоа е тој.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Хорнер: Потисната сила во 2021 треба да биде уште помала

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, смета дека ФИА требала уште повеќе да ја намали потисната сила на болидите за 2021...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Вебер предупредува: Леклер може да замине во иднина

Марк Вебер смета дека падокот треба да внимава на Шарл Леклер затоа што со заминувањето на Себастијан Фетел од тимот, младиот возач од Монако...