- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Верстапен ќе патува со стил – си купи приватен авион

Макс Верстапен во Ноември нарачал свој приватен авион кој му бил испорачан на почетокот од оваа година, по што холанѓанецот целосно го променил неговиот надворешен изглед.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Холанѓанецот одбрал мат сина боја, слична на онаа на неговиот Ред Бул болид, со портокалови детали во чест на неговата родна земја и неговото заштитно лого на опашката. Авионот Falcon 900EX може да лета 8.340 километри без при тоа да има потреба да застане и дополни гориво.

Одржувањето на приватен авион е скапа работа и се очекува истите да го олеснат Макс помеѓу еден и два милиони евра годишно, а самиот авион, кој патем е веќе користен, го чинел помеѓу шест и осум милиони евра.

Претходен сопственик на авионот биле Вирџин Галактик, a по превземањето од страна на Верстапен, со авионот ќе управува компанијата EXXAERO.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

РЕЗУЛТАТИ

популарно