Викендов мала почит од Мик Шумахер за таткото Михаел во Гудвуд

Мик Шумахер овој викенд треба да го вози мерцедесот на неговиот татко од 2011 година.

Мик Шумахер ќе му оддаде почит на таткото Михаел носејќи ја неговата легендарна кацига за време на Фестивалот на Брзина во Гудвуд овој викенд.

Седумкратниот шампион Михаел се тркаше за Мерцедес помеѓу 2010 и 2012 година за време на неговиот тригодишен камбек во Ф1, при што W02 од 2011 година беше болидот во кој ги водеше своите последни кругови во Гранд При на Јапонија.

Мик треба да го вози таа болид на Фестивалот овој викенд и ќе ја носи кацигата и тркачкото одело на Михаел од пред 12 години.

Тој ќе вози и во Сабота и во Недела по ридот во Гудвуд.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ