0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Вилијамс се подготвуваат за разговори со Ауди

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Вилијамс се подготвуваат за разговори со Ауди за Формула 1 соработка со производителот на автомобили во сопственост на Фолксваген.

Тоа доаѓа во време на гласини за други разговори на Ауди со Алфа Ромео и Астон Мартин, откако Зек Браун инсистираше во Мајами дека Мекларен не е за продажба. Можеби е поинаква приказна за Вилијамс, која сега ја предводи поранешниот шеф на рели програмата на Фолксваген, Јост Капито. Кога беше во Фолксваген, автомобилскиот гигант доминираше во светскиот шампионат во рели.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Тој се пресели во Вилијамс на крајот на 2020 година, само неколку месеци откако Вилијамс беше купен од основачкото семејство на Дорилтон Капитал. На прашањето за гласините за Ауди, Капито изјави за Auto Bild:

Интересно е за секој тим да има соработка со производител на автомобили.

Одборот на Фолксваген сега потпиша за посебни проекти во Формула 1 за Порше и Ауди.

Ако тоа навистина се реши, тогаш и ние ќе разговараме, Но сèуште нема конечна работа и регулативите на моторот сè уште не се дефинитивно решени. Колку што знам, одлуката на фолксваген груп зависи и од прописите за моторот.

Мислам дека тоа ќе биде донесено во следните неколку недели и потоа ќе видиме.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Латифи: Никако немам брзина

Канаѓанецот Николас Латифи изјави дека никако не може да извади перформанси од својот ФВ44 и нема одговор...

Заубер и Ауди ја кријат продажбата

Неименуван тимски шеф изјави дека Фолксваген го крие купувањето на Формула 1 тимот на Заубер од страна...