Вилнев смета дека Ботас му помогнал на Хамилтон да се подобри лани

Жак Вилнев смета дека Валтери Ботас заслужува да биде сметан за еден од најдобрите Формула 1 возачи на гридот во моментов.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Никогаш недокажаниот Жак Вилнев, смета дека Ботас всушност помогнал Луис Хамилтон да го извади максимумот од себе лани.

претходно луис беше во одлична форма 2-3 трки, но во 2019 година тој стигна на ново ниво. делумно тоа се должи на фактот што ботас беше многу поагресивен и не му дозволни нити за момент да се одмори, покажувајќи дека е многу брз возач и дека нема лесно да биде победен.

многумина сметаат дека ботас не го заслужува местото во мерцедес затоа што заостанува зад луис, но всушност тој е многу подобар од многу други возачи, а луис е легенда – изјави вилнев за Auto Plus.

НАЈНОВО

Волф: Можно е дополнително затворање на фабриката

Период на затворените фабрики може да продолжи поради кризата со Корона вирусот во Формула 1, смета тимскиот шеф на Мерцедес, Тото Волф. Со цел да...

популарно

Мерцедес ги поставија условите за нивното учество во Ф1

Шефот на Дајмлер, Ола Калениус, ги постави условите и правилата под кои Мерцедес би продолжиле во Формула 1. Иако никој не очекува шесткратните шампиони да...