- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Вилнев: Ферари можеше да биде тоа што денеска е Мерцедес

Жак Вилнев, поранешниот Формула 1 првак, смета дека Ферари можеле да бидат она што денеска е Мерцедес доколку не заминел толку талентиран персонал од Маранело во последните години.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Високо ценетите Алдо Коста и Џејмс Алисон беа вработени во Ферари, но минаа во ривалите од Мерцедес во обидов на Скудерија а изгради италијанска екипа. Ферари во моментов се бори во средина на поредокот, а Жак смета дека тоа е поради фактот што самите си пукале во нога.

ферари може да бидат тоа што денеска е мерцедес, но отпуштија толку многу талентирани инженери, а најголем дел од нив поради тоа што не беа италијанци и потоа завршија на другата страна во најголемите конкуренти.

тимот е во многу тешка позиција и ќе им треба многу време за да закрепнат. можеби барем две години, но најважно е да ги носат најдобрите инженери во тимот без оглед на цената.

проблемот во тоа што не победуваат е фактот што технички се многу зад конкурентите – објасни вилнев за Sky Italia.

Канаѓанецот смета дека дури и Скудерија да се среадт и подобрат, “сребрените стрели“ ќе биде невозможно да се победат во следните години.

се додека формула 1 остане со турбо хибриден формат ќе биде невозможно за неко јда ги победи мерцедес. тие не само што имаат најдобар болид, но и најдобар возач во луис хамилтон.

во големата промена на правилата во 2022 година, ќе се менува шасијата и аеродинамиката, но не и моторот, така што мерцедес ќе си ја пренесат предноста и во иднина.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Биното задоволен што Саинз ќе вози за него догодина

Матиа Биното е многу среќен и задоволен со изборот кој тимот го направи за замена на Себастијан Фетел следната сезона. Слабниот тим од Маранело одбра...

РЕЗУЛТАТИ

Португалија: Хамилтон го сруши Шумахер, 92ра победа за шампионот

Луис Хамилтон го сруши Михаел Шумахер од првото место на вечната листа на победници со својот триумф на Португалското Гранд При што беше победа...

популарно

Мерцедес објаснија зошто не му дозволиле софт на Ботас

Тото Волф објасни дека Мерцедес биле “тврди“ во својата одлука во однос на планираната стратегија за Валтери Ботас на Португалското Гранд При и покрај...