Вињалес победник пред пребрзите Дукати во Катар

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Маверик Вињалес од Јамаха победи на Гранд При на Катар со неверојатно возење во отворањето на сезоната во Мото ГП во 2021 година, додека светскиот шампион Жоан Мир беше спречен до подиумот од два мотори на Дукати.

Дукати победи на претходните две ГП на Катар благодарение на Андреа Довициозо, но Вињалес го заврши тоа по бавниот старт.

Полјакот Франческо Багнаја го предводеше Дукати по стартот, пред тимскиот колега Џек Милер, Јохан Зарко од Прамак и неговиот дебитантски колега Хорхе Мартин. Миленикот пред трката Франко Морбидели падна на 20-тото место од седмото место на стартот.

Триото Јамаха, Вињалес, Фабио Квартараро и Валентино Роси од СРТ се прегрупираа подоцна во воведниот круг, а Квартараро ги поведе до петтото место.

Вињалес го следеше својот тимски колега, со тоа што шпанецот го превзеде третото место од Квартараро во 11 круг. Зарко не можеше да стори ништо за да го запре нападот на Вињалес подоцна во свиокот 10, а силниот ветер го спречи Дукати да ја искористи предноста на своите коњски сили пред останатите.

Вињалес започна напад за водството на Багнаја во 14 круг во свиокот 10, но Дукати не попушти и парот се приближи до контакт додека возеа рамо до рамо низ свиокот 11. Возачот на Јамаха ја заврши работата подоцна на истото место и веднаш извлече водство од повеќе од половина секунда, бидејќи возачите на Дукати наидоа на проблеми.

Полнењето на Вињалес од предната страна беше немилосрдно, а неговото водство беше големо дури 1,6, додека го започна претпоследниот круг.

Тој не се најде под закана во последниот круг да ја забележи деветтата победа во Мото ГП кариера и да поведе предност во шампионската титула.

Мир од Сузуки стартуваше од 10-тото место на грдиот и го превзеде второто место од Зарко во свиокот 15 во последниот круг. Но, светскиот шампион отиде широко во последниот свиок и им дозволи и на Зарко и на Багнаја да се вратат кон карираното знаме, а тој падна на четвртото место.

Роси не можеше да стигне до силен резултат во Мото ГП на своето деби во СРТ, деветкратниот гранд при светски шампион заврши на 12-то место зад Стефан Брадл од Хонда.

Следната трка е на 4ти Април, повторно во Катар, а може да ја следите преку каналите на Спорт Клуб.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема