- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Волф: Британија покажа дека не смееме да се опуштиме

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, смета дека проблемите со гумите на неговата екипа на крајот од Британското Гранд При докажале дека не смее да дојде до опуштање во ниту еден момент од сезоната.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

“Сребрените стрели“ беа на патот на нова 1-2 победа, овој пат на доашниот Силверстон, но на неколку кругови пред крајот не издржа предната лева гума на Боас, а во последниот круг откажа истата гума и кај Хамилтон.

Финецот загуби многу позиции и не успеа да освои поени, додека актуелниот првак имаше среќа што гуматаа откажа во последниот круг и си ја задржа победата.

добивам многу критики кога посочувам дека вакви несреќни насани се можни секогаш, мислиме дека се е како подмачкано и си возиме до победа, но работите не уништуваат.

можевме лесно до 1-2 победа денеска, бевме доминантни, но предноста за секунда исчезна. имавме два најбрзи болиди на патеката, но едниот не освои ниту еден поен.

ова секогаш го посочувам дека шампионатот не е готов додека не завршат сите трки и додека математични е возможно некој да не стигне. не сум задоволен со трката затоа што вистината не освести, но од друга страна тоа ми се допаѓа кај тркањето, непредвидливо е до самиот крај – вели тото.

И покрај проблеите на Луис, тој го задржа водството  поради фактот што дополнителото менување на Макс Версапен му донесе повеќе од 30 секунди предност и успеа со дупната гума да завирши на прво место.

Тото откри дека мислеле да го внесат Хамилон по нови гуми поради предноста пред Верстапен, но сметале дека гумите му се во добра состојба за до крајот на трката.

го дискутиравме тоа во боксот, дали да промениме гуми или не. имавме доволна предност во однос на макс, но имаше само еден круг и одлуката беше да не менуваме гуми тогаш.

видовме дека неговите гуми се во добра состојба, предната лева беше многу подобра одошто онаа на валтери, но по пукањето н апневматикот на саинз се се промени. за секунда потоа сфативме дека промената ќе беше попаметна, но не можевме да одлучиме така затоа што не ја знаевме причината за тоа.

можеби беа остаатоци на патеката и новите гуми ќе издржае контакт и ќе беа подобро заштитени. научивме дека доколку имаме простор треба да се одлучиме за промена..”

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Рикардо и Верстапен: Со обратен грид ќе се намали вредноста на победите

Формула 1 возачите ги истакнаа своите грижи околу можноста за воведување на на обратен грид која се дискутира помеѓу челниците на спортот,...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Вилнев: Ферари можеше да биде тоа што денеска е Мерцедес

Жак Вилнев, поранешниот Формула 1 првак, смета дека Ферари можеле да бидат она што денеска е Мерцедес доколку не заминел толку талентиран персонал од...