Волф: Можно е дополнително затворање на фабриката

Период на затворените фабрики може да продолжи поради кризата со Корона вирусот во Формула 1, смета тимскиот шеф на Мерцедес, Тото Волф.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Со цел да се справат со кризата, тимовите се согласија летната пауза од Август да биде поместена сега, а двете недели беа продолжени на три.

Засега паузата е три недели, а потоа ќе биде најверојатно дополнително продолжена за уште три недели. Одделот за мотори е пренаменет за изработка на специјални уреди потребни во медицината.

Обично е потребна половина година да се изработи нешто такво, но ние го постигнавме за 100 часа. Сега го зголемуваме производството на 10,000 уреди неделно – се пофали австриецот.

НАЈНОВО

Стаинер: Иднината на Хаас не зависи од ограничениот буџет

Тимскиот шеф на Хаас, Гунтер Стаинер, вели дека сопственикот на тимот Џин Хаас, ќе одлучи дали да остане или да замине од...

популарно

Ферари со 20 “коњи“ повеќе во Австрија

Ферари цели да покаже посилен мотор уште на првата трка на Ред Бул Ринг во Австрија каде италијанците ќе донесат мотор со 20 коњски...