Волф негира тврдења дека сакал да го смести Шумахер во АлфаТаури

Тото Волф ги негираше тврдењата дека се обидел да најде тркачко место во АлфаТаури за резервниот возач на Мерцедес, Мик Шумахер.

Тимскиот шеф на Мерцедес, Тото Волф, ги отфрли тврдењата на Хелмут Марко дека се обидел да го смести Мик Шумахер на тркачко место во АлфаТаури.

Шумахер беше отпуштен од Хаас минатата година по сезона исполнета со грешки и не можејќи да најде тркачко место за 2023 година, одлучи да ја преземе улогата на резервен возач со Мерцедес.

Оттогаш Волф беше отворен за неговата желба да го види Шумахер повторно на тркачко место, но Марко сугерираше дека тимскиот шеф на Мерцедес го искористил неговото влијание за да се обиде да го смести Шумахер во АлфаТаури.

Зборувајќи за германскиот телевизиски канал Sport1, Марко тврди дека Волф се обидел да договори состанок со извршниот директор на Ред Бул, Оливер Минцлаф, за да разговара за можноста за преселба на Шумахер.

Тоа беше спомнато на состанок – рече Марко.

Глупаво е што Волф во исто време водеше отворена политика против нас во ФИА. Поради тоа, темата не беше земена предвид.

Зошто да го земеме Шумахер? Тој е возач на Мерцедес, господинот Волф е одговорен за него.

Ако тој мисли толку високо за него, зошто да не му дозволи да вози во својот тим или да го искористи своето влијание за да го внесе во тим како Вилијамс?

Од своја страна, Волф негираше дека настаните се случиле како што сугерира Марко, додавајќи дека сметал дека многумина во Ф1 премногу брзо му пресудиле негативно на Шумахер.

Не сум ни сигурен дека можеме да ја олесниме ситуацијата, затоа што секогаш кога зборуваме со високо мислење за Шумахер, некој има желба да каже нешто негативно – изјави Волф за медиумите.

Никогаш не зборував со раководството на Ред Бул за да му дадам место на Мик таму како што беше речено од Хелмут.

Секаде каде што можам да зборувам високо и да го пофалам Мик, тоа е она што го правам. Но, на крајот, одговороност на секој тим е да одлучи за своите возачите.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ