В.Британија: Доминацијата на Верстапен продолжува, Мекларен неверојатно добри

Лидерот во шампионатот се соочи со многу поголем предизвик од Ландо Норис на Британското ГП.

Макс Верстапен ја обезбеди шестата последователна победа во Ф1, откако го одбрани налетот на Мекларен на Големата Награда на Британија.

Ландо Норис ја продолжи својата добра форма од квалификациите за да заврши на второто место, откако водеше накратко по прекрасен старт во трката.

Луис Хамилтон го освои својот 14ти подиум во Силверстон за Мерцедес, завршувајќи пред несреќниот Оскар Пиастри, кој не успеа да се најде на подиумот во неговата дебитантска сезона поради лошиот тајминг на безбедносно возило.

Норис имаше летечки старт и скокна пред Верстапен на стартот, при што Пиастри се обидуваше да го следи примерот во првиот свиок.

Трката го избегна загрозениот протест на патеката додека Британецот го водеше грипот околу воведниот круг, додека Луис Хамилтон помина широко и падна на деветтото место.

Норис во водство ги обезбеди неговите први кругови на предниот дел од грипот од неговата трка за Големата Награда на Русија во 2021 година, но Верстапен го врати својот Ред Бул на врвот во петтиот круг со едноставен маневар помогнат од ДРС.

Расел го прогонуваше Леклер за четвртото место, иако возачот на Ферари имаше цврста одбрана. Возачот од Монако беше првиот кој влезе во бокс во 18от круг, но заостана бидејќи возачот на Мерцедес запре 10 круга подоцна.

Пиастри возеше извонредно на третото место, но загуби кога безбедносното возило излезе на патеката четири круга откако Австралиецот се бореше со тврди гуми по откажувањето на болидот на Хаас на Кевин Магнусен.

Тоа доведе до манија од влегувања во пит-стоп, по што се помеша распоредот на гридот.

Верстапен поведе пред Норис и Хамилтон, кои останаа надвор, со Пиастри четврти, а Расел петти. Но, со седумкратниот светски шампион на Ред Бул и Хамилтон во Мерцедес на меки и вториот Мерцедес на медиум, двата Мекларен опремени со тврди гуми беа во тешка ситуација.

Норис очекувано се бореше да ги загрее своите гуми кога трката продолжи во 39от круг, а Верстапен извлече две секунди до крајот на првиот сектор.

Хамилтон го нападна својот сонародник Британец, иако робусната одбрана на Норис го држеше болидот на Мерцедес зад себе во жестока битка.

Во следниот круг, Хамилтон се обиде да се претекне додека Норис помина широко во свиокот Луфилд. Но, со подобро возење од кривината, и сеќавањата од неговата пресметка со Верстапен во 2021 година веројатно во неговиот ум, третопласираниот возач попушти уште еднаш.

Саинз беше уште еден возач кој загуби во трката и се најде на милост и немилост на болидот на Ред Бул на Серхио Перез за седмото место. Мексиканецот го претекна возачот на Ферари, кој остана да се одбрани од Алекс Албон во Аби.

Возачот на Вилијамс помина покрај брзиот деснак, дозволувајќи му на Леклер да го турне својот тимски колега во комплексот.

Пјер Гасли го оштети задниот десен агол во битката со Ленс Строл, потврдувајќи го двојното откажување за Алпин откако Естебан Окон се повлече со хидраулично истекување на почетокот на трката.

Перез ја продолжи својата борба од 16то место на гридот, минувајќи го Фернандо Алонсо за шесто место во Стоу во завршните фази.

Напред, Норис остана цврсто да заврши втор зад Верстапен, кој обезбеди 11та победа по ред за Ред Бул да се израмни со Мекларен во книгата на рекорди во Ф1.

Хамилтон ја загуби контролата во неговите софт гуми, но остана пред Пиастри и Расел кој беше доволно далеку пред Перез за да обезбеди топ пет.

Алонсо беше седми за Астон Мартин, додека Албон повторно импресионираше за Вилијамс. Леклер и Саинз ги заокружија првите 10 во незгодниот викенд за Ферари.

Логан Сарџент за малку ги пропушти своите први Ф1 поени во вториот Вилијамс, со Валтери Ботас и Нико Хулкенберг зад него.

На Строл му беше изречена казна од пет секунди за неговиот судар со Гасли и заврши на 14то место, пред Жу Гуању и двајцата возачи на АлфаТаури, Јуки Цунода пред Ник де Врис.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ