- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Гросжан размислувал за ДТМ и Формула Е

Роман Гросжан изјави дека разгледувал премин во ДТМ или Формула Е доколку не успеел да обезбеди уште една година во Формула 1.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Гросжан го задржа местото во Хаас и наредната година, што ќе биде негова 5та сезона во американската екипа. Хаас се одлучи да го задржи Гросжан наместо да го замени со достапниот Нико Хулкенберг.

Тој изјави дека цел му било да остане во Хаас но доколку тоа не се случело би заминал во Формула Е. За него опција Б било да замине во Формула Е, а доколку не се случело тоа опција Ц му било ДТМ.

Мислев дека доколку не продолжам во Формула 1 и имам мали шанси за освојување на шампионатот да заминав во серија каде што можам да успеам во тоа.

Секогаш сум бил страсен кон ДТМ, уште од Формула 3 во 2006 година бидејќи тоа е одличен шампионат и авомобилите изгледаат убаво – смета французинот.

Роман ја имаше својата најлоша сезона во неговата кариера годинава. ДТМ и Формула Е се најблиски серии каде свое прибежиште наоѓаат поранешни возачи на Ф1.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Ботас: Не смеам да си дозволам трки без поени

Финецот Валтери Ботас призна дека не смее да си дозволи уште трки без поени, како онаа на Силверстон, во неговата борба за...

РЕЗУЛТАТИ

В. Британија: Хамилтон се довлечка до победа во драматична завршница

Луис Хамилтон стигна до својата трета последователна победа од сезоната и седма на Британското Гранд При поминувајќи ја финиш линијата на 3 тркала во...

популарно

В. Британија: Хамилтон се довлечка до победа во драматична завршница

Луис Хамилтон стигна до својата трета последователна победа од сезоната и седма на Британското Гранд При поминувајќи ја финиш линијата на 3 тркала во...