- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Гумата на Саинз пукнала без предупредување

Шефот на Мекларен, Андреас Сеидл, изјави дека тимот немал никакво предупредување за откажувањето на предната лева гума на болидот на Карлос Саинз. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Шпанецот возеше на петта позиција пред да отиде понапред на четврта откако откажа гумата на Валтери Ботас, нешто што му се случи и на него во претпоследниот круг. Тој ја заврши трката во боксот на 13та позиција и остана без поени. Петтата позиција му припадна на Ландо Норис што е утеха за тимот. 

Сеидл изјави дека немале загриженост за гумите се додека не се случило тоа. 

Карлос пријави вибрации во текот на трката, но со хард гумите немаше ништо чудно. Наеднаш се случи се и ова е разочарувачки за целиот тим и посебно Карлос.

во исто време, ова е дел од тркањето и се може да се случи. Важно е да гледаме на позитивните работи од денеска.

Немаше никакво предупредување, Ги менаџиравме гумите на долг стинт и немаше никаква загриженост ниту од наша страна ниту од Пирели. на крајот повеќе болиди имаа проблеми, но Сеуште е рано да се носи некаков заклучок. 

Сеидл изјави дека тимот ќе се адаптира на изборот на Пирели за јубилејната трка наредната недела. 

Важно е да се направи темелна анализа од Пирели заедно со тимовите за да се најде проблемот. Во теорија, тоа треба да е поради остатоци на патеката, Но сигурен сум дека треба да почекаме Пирели да донесе заклучок пред наредната недела.

Доколку е друго причината треба да се разгледа изборот на гумите или да се воведат рестрикции. Да ја почекаме анализата и ќе видиме како понатака. 

Сеидл е задоволен од Карлос кој стартуваше од седма позиција и одлично се носеше со сите околу себе.

Жал ми е за Карлос бидејќи имаше одлична трка. Имаше добар викенд и добри маневри на трката. Се беше по план и можевме да ја задржиме позицијата по откажувањето на Ботас.

сепак, тоа е дел од тркањето и ќе видиме. Мислам дека стратегијата беше одлична и направивиме вистински избор со промената на гуми. Имаше многу охрабрувачки моменти и одиме напред да бидеме подобри.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Рикардо и Верстапен: Со обратен грид ќе се намали вредноста на победите

Формула 1 возачите ги истакнаа своите грижи околу можноста за воведување на на обратен грид која се дискутира помеѓу челниците на спортот,...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Вилнев: Ферари можеше да биде тоа што денеска е Мерцедес

Жак Вилнев, поранешниот Формула 1 првак, смета дека Ферари можеле да бидат она што денеска е Мерцедес доколку не заминел толку талентиран персонал од...