Давид е далеку од Формула 1, но Мик има добра шанса

Според Ралф Шумахер, Мик има добра шанса за влезе во Формула 1 со тимот Алфа Ромео, откако минатата година имаше доста озборувања како отпуштање на Џовинаци и доаѓање на Мик Шумахер. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Младиот германец останува уште една сезона во Формула 2 со Према, а член е и на Академијата за млади возачи на Ферари. 

За Мик, треба да видиме како ќе биде оваа сезона. Мислам дека лани беше добар како за прва сезона – се очекувањата на ралф.

Лани младиот Шумахер заврши на 12та позиција со една победа во Унгарија. 

Ова е важна сезона за него во Формула 2 и би сакал да има повеќе време. Тој има добри шанси за влез во Формула 1 во Алфа Ромео. Кариерата на Раиконен е при крај, а Џовинаци не е доволно силен. 

Мик Шумахер не е единствениот Шумахер бидејќи се трка и Давид Шумахер кој наредната година ќе биде дел од Формула 3. 

Давид е сеуште далеку од Формула 1. Тој тивко и полека доаѓа до Формула 3. Формула 1 е далеку и сеуште не се размислува за тоа. 

НАЈНОВО

Гасли ќе се откажел по само 10 круга

Пјер Гасли изјави дека речиси ќе се откажел од Австриското Гранд При по само 10 круга на Ред Бул Ринг поради проблем...

РЕЗУЛТАТИ

Австрија: Возбуда “на кило“ и безгрешен Ботас

Не беше залудно чекање од 217 денови за почеток на Формула 1 сезоната затоа што Австриското Гранд При донесе луда, неизвесна, возбудлива трка и...

популарно

Ферари објаснија зошто го отпуштиле Фетел

Тимскиот шеф на Ферари, Матиа Биното, инсистира дека Себастијан Фетел бил нивни прв избор за возач за следната година, но појасни дека промената на...