- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Давид Шумахер во Ф3 годинава

Давид Шумахер стана четвртиот член на семејството Шумахер кој тргна по патот на спортските едноседи со цел да влезе во Формула 1 откако младиот возач потпиша за Шаруз и ќе се трка во Формула 3 оваа тркачка сезона.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

18-годишниот германец ги следи стапките на татко му Ралф, чичко му Михаел и братучедот Мик кои се или беа дел од моторспорт тркањето. Ралф доаѓа во силно конкурентната серија како петтопласиран од Формула Регионал шампионатот во 2019 година.

среќен сум и благодарен што правам чекор во формула 3 за следната сезона со шаруз. возев на две трки таму на крајот на минатата сезона и беше добра подготовка а оваа година.

морам да научам повеќе за болидот и тоа е многу важно затоа што немаме многу можности за тестирање во текот на тркачките викенди. мислам дека ќе напредувам сезонава и ќе се обидам да завршам колку што можам повисоко во поредокот – изјави давид.

Германецот се тркаше на последната Формула 3 трка лани во Сочи за Кампос на трка на која имаше и доста други возачи кои се натпреваруваа само на таа трка поради што крајниот резултат беше 22ро однсоно 20то место за него.

Годинава ќе ја комплетира крај финецот Нико КАри, 20-годишниот возач кој имаше два подиуми лани и 21-годишниот Игор Фрага, возач кој е највеќе познат по својата еСпортс кариера.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Ботас: Не смеам да си дозволам трки без поени

Финецот Валтери Ботас призна дека не смее да си дозволи уште трки без поени, како онаа на Силверстон, во неговата борба за...

РЕЗУЛТАТИ

В. Британија: Хамилтон се довлечка до победа во драматична завршница

Луис Хамилтон стигна до својата трета последователна победа од сезоната и седма на Британското Гранд При поминувајќи ја финиш линијата на 3 тркала во...

популарно

В. Британија: Хамилтон се довлечка до победа во драматична завршница

Луис Хамилтон стигна до својата трета последователна победа од сезоната и седма на Британското Гранд При поминувајќи ја финиш линијата на 3 тркала во...