Давид Шумахер во Ф3 годинава

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Давид Шумахер стана четвртиот член на семејството Шумахер кој тргна по патот на спортските едноседи со цел да влезе во Формула 1 откако младиот возач потпиша за Шаруз и ќе се трка во Формула 3 оваа тркачка сезона.

18-годишниот германец ги следи стапките на татко му Ралф, чичко му Михаел и братучедот Мик кои се или беа дел од моторспорт тркањето. Ралф доаѓа во силно конкурентната серија како петтопласиран од Формула Регионал шампионатот во 2019 година.

среќен сум и благодарен што правам чекор во формула 3 за следната сезона со шаруз. возев на две трки таму на крајот на минатата сезона и беше добра подготовка а оваа година.

морам да научам повеќе за болидот и тоа е многу важно затоа што немаме многу можности за тестирање во текот на тркачките викенди. мислам дека ќе напредувам сезонава и ќе се обидам да завршам колку што можам повисоко во поредокот – изјави давид.

Германецот се тркаше на последната Формула 3 трка лани во Сочи за Кампос на трка на која имаше и доста други возачи кои се натпреваруваа само на таа трка поради што крајниот резултат беше 22ро однсоно 20то место за него.

Годинава ќе ја комплетира крај финецот Нико КАри, 20-годишниот возач кој имаше два подиуми лани и 21-годишниот Игор Фрага, возач кој е највеќе познат по својата еСпортс кариера.

НАЈНОВО

Давид Шумахер во Ф3 годинава

Давид Шумахер стана четвртиот член на семејството Шумахер кој тргна по патот на спортските едноседи со цел да влезе во Формула 1 откако младиот...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

популарно

Ферари го решиле проблемот со болидот

Познатиот Лео Турини, инсајдер со темелно познавање на состојбите во Ферари, откри дека во Маранело се на вистински пат со својот болид откако минатиот...