Даимлер: Гласините за излегување на Мерцедес се неосновани

Групацијата Даимлер која стои зад Мерцедес, ги отфрли гласините дека размислуваат да ја напуштат Формула 1 и да ја продадат својата екипа која освои шест последователни двојни титули во тркачката серија.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Во германските медиуми се шпекулира дека Лоренс Строл ќе го купи Мерцедес тимот во замена за дел од неговата компанија Астон Мартин, додека Тото Волф ќе го зголеми неговиот удел на повеќе од 30 проценти и ќе застане на чело на тимот на канадскиот милијардер.

Шпекулациите околу евентуално повлекување од Формула 1 се неосновани и неодговорни. Спортот превзеде мерки за да се обезбеди финансиска стабилност. Имаме јасни намери да продолжиме во Формула 1 како фабрички тим со нашиот партнер Тото Волф – гласи соопштението од Даимплер.

Ова не е прв пат да се зборува за врската помеѓу Мерцедес и Астон Мартин откако новиот шеф на Даимлер бара начин како да ги намали трошоците, а Тото Волф е близок пријател со Лоренс Строл. Во исто време се лимитираат буџетите што оди во прилог на шефот на Даимлер, додека Волф го зголемува влогот во Астон, а нов Главен извршен директор на Астон Мартин стана поранешниот шеф на АМГ одделот на Мерцедес.

НАЈНОВО

Занарди опериран по трети пат, овој пат цели пет часа

Поранешниот Формула 1 возач, Алекс Занарди, имаше и трета операција која траела повеќе од пет часа по сериозните повреди со кои се здоби при...

РЕЗУЛТАТИ

Австрија: Возбуда “на кило“ и безгрешен Ботас

Не беше залудно чекање од 217 денови за почеток на Формула 1 сезоната затоа што Австриското Гранд При донесе луда, неизвесна, возбудлива трка и...

популарно

Ферари објаснија зошто го отпуштиле Фетел

Тимскиот шеф на Ферари, Матиа Биното, инсистира дека Себастијан Фетел бил нивни прв избор за возач за следната година, но појасни дека промената на...