Да не бил Маркионе, ди Монтеѕемоло ќе бил шеф на Ф1

Лука ди Монтеѕемоло тврди дека имало голема шанса да стане прв човек на Формула 1. Поранешниот Претседател на Ферари од страна на италијанска La Gazzetta dello Sport беше запрашан за изјава по повод годишнината од смртта на Ники Лауда.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Летечкиот Ники работеше со ди Монтеѕемоло додека беше во Ферари, а италијанецот тврди дека секогаш останале во контакт.

никогаш нема да го заборавам телефонскиот повик од ники ког аго напуштив ферари. но и тоа што го направи за мене кога дозна од берни еклстон дека серзо маркион бил против тоа да бидам поставен на чело на тогашниот сопственик на формула 1, цвц капитал.

јас требаше да станав главен извршен директор, а еклстон да биде почесен претседател. ники беше бесен велејќи дека серџо бил идијот кој ништо не разбира и дека е само љубоморен што италијанец со мојот кредибилитет има шанса за таква функција.

ники е прекрасен и се запамтете дека тој е дел од мерцедес и можеше да биде против човек да биде поставен на чело на формула 1, а десет денви претходно бил шеф на ферари – се присети лука.

НАЈНОВО

Рокит му должи 10 милиони фунти на Вилијамс

Откако минатата недела беше објавено дека соработката помеѓу Вилијамс и нивниот главен спонзор, Рокит, прекува веднаш, тимот потврди дека нивните обврски кон спонзорот биле...

популарно

Ферари со 20 “коњи“ повеќе во Австрија

Ферари цели да покаже посилен мотор уште на првата трка на Ред Бул Ринг во Австрија каде италијанците ќе донесат мотор со 20 коњски...