- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Двојните тркачки викенди ќе бидат поизедначени, смета Фетел

Вторите последователни трки на Ред Бул Ринг во Австрија како и на Силвертон во Британија ќе бидат многу изедначени, смета четирикратниот шампион, возачот на Ферари, Себастијан Фетел.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Тој заедно со својот колега имаа можност д го тестираат СФ71Х од 2018 година минатата недела во Муџело како подготовка за она што следи сезонава која почнува следниот викенд со двојна програма на Австрија.

немам искуство од две трки во две недели на иста патека, но имам големо искуство во формула 1. претпоставувам дека совршеноста ќе биде поголема, грешките ќе бидат помали вториот викенд..

ќе се добие можност да се ревидира трката целосно, дасе промени стратегијата и седум денови подоцна да се добие нова шанса за подобар резултат – најави себ.

Првиот дел од календарот содржи осум тркачки викенди на шест патеки во Европа, нешто што Фетел смета дека ќе биде уникатно искуство за сите возачи.

никогаш не сум се тркал на ваков календар и не можам соодветно да замислам како би се одвивало. сепак, ќе биде добро што се тркаме, ќе биде возбудливо и изедначено иако без фанови не е исто.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Ботас: Не смеам да си дозволам трки без поени

Финецот Валтери Ботас призна дека не смее да си дозволи уште трки без поени, како онаа на Силверстон, во неговата борба за...

РЕЗУЛТАТИ

В. Британија: Хамилтон се довлечка до победа во драматична завршница

Луис Хамилтон стигна до својата трета последователна победа од сезоната и седма на Британското Гранд При поминувајќи ја финиш линијата на 3 тркала во...

популарно

В. Британија: Хамилтон се довлечка до победа во драматична завршница

Луис Хамилтон стигна до својата трета последователна победа од сезоната и седма на Британското Гранд При поминувајќи ја финиш линијата на 3 тркала во...