Де Врис со победа стана Формула 2 првак

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ник де Врис беше крунисан за шампион во Формула 2 за 2019 година, откако стигна до победа на спринт трката во Сочи.

Холанѓанецот ќе стане првиот шампион од втората најдобра тркачка серија кој не преминал во Формула 1 веднаш по титулата, откако потпиша договор со Мерцедес да се трка покрај Стофел Вандорн во Формула Е.

Иако уште 4 возачи под Де Врис во пласманот имаа матемачичка шанса за победа, холанѓанецот беше најблиску до титулата откако освои пол позиција во петочната сесија за кој доби и 4 поени во пласманот.

Во трката тој имаше целосна контрола, преку одлично менаџирање на пневматиците. Најблискиот ривал, Николас Латифи, не успеа да се доближи до Де Врис, но сепак заврши на второ место.

Луи Делетраз се пласираше на трето место, откако Лука Гњото имаше проблем со пневматиците кои драстично се деградираа во последниот круг.

НАЈНОВО

Џовинаци смета дека има шанса за Ферари догодина

Антониот Џовинаци смета дека има шанса да вози за Скудерија Ферари догодина како колега на Шарл Леклер и замена за Себастијан Фетел. Со поддршка...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

популарно

Бахреин: Ферари се самоуништи и му подари победа на Мерцедес

Со многу среќа, со премногу среќа, Мерцедес стигнаа до нова 1-2 победа, втора за нив годинава на втората трка од календарот, а најзаслужни за...