- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Де ла Роса предупредува: Не го отпишувајте Ферари

Иако времињата од предсезонските тестови покажуваат дека Скудерија Ферари заостанува во однос на Мерцедес и на Ред Бул, поранешниот возач, Педро де ла Роса, смета дека италијанците не смее да се отпишуваат.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ферари во пресрет на зимските тестови најавија дека тестирањето на СФ1000 ќе има друг пристап за разлика од лани кога доминираа во Барселона, така што полека го развиваа и разбираа болидот, не наоѓајќи се секогаш во горниот дел од табелата според постигнатите времиња.

сезоната воопшто не е типична од самиот старт, без публика, но мислам дека за сите спортови годинава ќе биде многу, многу возбудлива. не чекаат одлични работи, но да почнеме прво.

мерцедес ќе бидат многу силни, ред бул посилни од било кога, но иако ферари иаа проблеми, имаа многу време да работат и да ги решат и поради тоа не смее да ги отпишеме од ништо – вели де ла роса.

Сезоната почнува со двојна програма на авистрски Ред Бул Ринг, патека на која последните две години победува Макс Верстапен. Холанѓанецот имаше второ време на предсезонските тестови поради што е голем фаворит.

тешко е да се предвиди затоа што поминаа четири месеци мирување. иако фабриките беа задолжително затворени 73 денов, екипите работеа од дома, така што болидите сум сигурен дека ќе бидат многу различни – најави тој.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Оштетеното предно крило на Макс направило проблем

Ред Бул открија дека откачениот страничен дел од предното крило на болидот на Макс Верстапен за време на трката на Ред Бул Ринг се...

РЕЗУЛТАТИ

Штаерска: Доминантна 1-2 на Мерцедес и пропаст во Ферари

Откако стана првиот возач кој 14 сезони по ред освојува пол позиција на некоја трка, Луис Хамилтон дојде и до својата 85та победа во...

популарно

🎥 360 степени од болидот на Албон … Луис за казна си

Формула 1 ја објави снимката од камерата со приказ од 360 степени од болидот н Алекс Албон на која се гледа како младиот британец...