Ди Монтеѕемоло: Енцо никогаш немаше да го прифати ова

Дали Ферари може да направи пресврт во втората половина од сезоната?

Поранешниот претседател на Ферари, Лука ди Монтеѕемоло, го осуди сегашниот режим за нивната перцепција за успехот и инсистира на тоа дека основачот Енцо никогаш не би ги прифатил неодамнешните прослави.

Италијанскиот тим се наоѓа на четвртото место во поредокот за конструктори во Ф1, зад Ред Бул, Мерцедес и Астон Мартин, откако се бореше за темпо на трка во воведните фази од сезоната.

Подиумот за Шарл Леклер во Белгија обезбеди оптимизам пред втората половина од сезоната, но сепак нивната шанса за прва шампионска титула од 2008 година продолжува да ја избегнува Скудерија.

Знаете ли што ми е несреќно? Дека сега навиваат за трето место, како во Спа – изјави Ди Мотеѕемоло.

Тоа не е Ферари, и Старецот (Енцо) никогаш немаше да го прифати тоа, никогаш.

Енцо ме научи многу. Како пример, тој ме научи никогаш да не се смирувам. По победата, тој секогаш размислуваше за следната трка.

Истовремено беше напорна работа. Енцо мразеше паузи. Во август ме држеше во канцеларија, не беше поддржувач на оние што заминаа на одмор во август.

Но тој исто така беше некој што сакаше забава и имаше хумор.

Иднината на возачите Шарл Леклер и Карлос Саинз се најде под големи шпекулации, ако не за следната сезона, за 2025 година и натаму.

Запрашан дали вреди да се задржи моменталната постава, Ди Монтеѕемоло одговори:

Шарл дефинитивно би сакал да го задржам, тој е добар и според мене, нема посилни возачи од него на располагање во моментов.

Но, кој моментално го вози црвениот болид е последниот во низа проблеми. Кога бев претседател, создадов дрим тим со Шумахер, Тод, Браун и Бирн.

Денес… како навивач, не сонувам за Ферари кое секогаш победува, но кое секогаш се бори за титулата до и вклучувајќи ја последната трка од сезоната, како во 1997, 1998, 1999, 2008, 2010 и 2012 година.

Можете да изгубите, но како борци, а не како некој трет тим.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ